| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele ranchiunoase, care fac o obsesie pentru persoana care le-a făcut ceva rău?
Aici nu mă refer la acea ranchiună pe care ar purta-o, de exemplu, o persoană căreia nu i s-a făcut dreptate în cadrul unui proces sau a cărui rudă a fost ucisă într-un accident iar făptașul nu a făcut o zi de închisoare, ci la acea ranchiună pe care o poartă unii din chestii mărunte: de exemplu insulte, justificate sau nu, bârfe mai puțin dăunătoare, sau o ceartă pe internet între două persoane care nu s-au cunoscut niciodată real dar din care a rezultat resentimentele unuia dintre părțile implicate.
De unde vine ranchiuna?
Din orgoliu, hipersensibilitate emoțională, imaturitate sau răutate?
Ce puteți spune despre o persoană ranchiunoasă?
Eu, de exemplu, nu am ținut niciodată supărarea mai mult de 3 zile.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Din prostie as pute spune adică din lipsa înțelepciunii, li se pare mereu câte ceva, ca și cum lumea are ceva cu ei, apoi asa sunt ei conflictuali, suparaciosi, probabil vine și din educație. Oamenii mereu supărați pe cineva, ofticosi au tendinta de a se otrăvi cu propriul venin, nu si fac bine lor in primul rand ca se consuma pentru orice fleac, sau ca dau importanta oricărui lucru mărunt, în mod normal dacă avem un pic de înțelepciune trecem peste lucrurile minore si vedem totul mai pozitiv, unii au tendinta sa vada lucrurile intr o perspectivă mai negativa decât este situatia in realitate. Sunt situații când e normal sa te superi dar multe lucruri neplăcute vin de la noi înșine si la cum ne raportăm la ceilalti

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O persoana ranchiunoasa este ori proasta, ori nefericita.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hai sa fie 2 zile si 22 de ore, mai exact.

Probabil supararea nu ar trebui tinuta deloc.
Acum... legat de acele persoane, cele mai multe probabil sunt copii, care nu prea au ce face, din cate poti observa si pe TPU.

Dupa urmeaza persoanele de varsta medie, care... si acelea nu au ce face, se cred nu stiu cine si ca nimeni "nu e face", probabil din cauza ca asa au fost crescuti si asa si-au dezvoltat personalitatea inca din copilarie.

| Mosotti a răspuns:

Vine si din sensibilitate emotionala dar si dintr-un spirit al dreptatii, dar nu e normal sa faca o obsesie contra persoanei aleia doar ca a insultat pe net.

Insa e normal sa aiba resentimente mereu fata de persoana aia.
Ca nu ti supararea decat 3 zile, si dupa aia isi bate joc de tine iar.

De ex cu mine s-au purtat urat 1-2 persoane aici pe privat, si nu vreau sa mai am de a face cu ele, am resentimente fata de ele, doar nu pot sa uit ca au fost jigodii.
Si voi avea resentimente mereu fata de aceste persoane.

Dar asa obsesie n-am.

Parerea mea de o persoana ranchiunoasa este ca daca i s-a facut rau pe nedrept, ranchiuna e justificata.
Insa sa nu devina obsesie.
Ranchiuna adica resentimente si dorinta de a nu mai avea de a face cu acea persoana, la atat ma refer.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și la ce bun să ții resentimente mult timp?
Cui aduce folos?
Eu, în loc să păstrez resentimente prefer să fac pace cu acele persoane.
Ce mă ajută pe mine să nu țin pică mai multă vreme e faptul că încerc și înțeleg de ce acele persoane s-au comportat așa.
Chiar am o vorbă "Understand why" (Înțeleg de ce).
Cum a spus și Emma mai sus, resentimentele nu fac decât să amărască sufletul celui care le are.
Tu afirmi că înțelegi psihologia și natura umană, așadar ar trebui să-ți și dai seama de ce acele persoane s-au purtat în mod abuziv cu tine, că scânteie fără foc nu iese. Niciodată.
O persoană ranchiunoasă mai poate fi și imatură și fără multă înțelepciune sau, cum a spus și Emma, o persoană orgolioasă și conflictuală, nu neapărat sensibilă.
Am cunoscut persoane sensibile care nu purtau ranchiună.
Depinde și de la ce a pornit acea ranchiună.
Dacă a pornit de la o chestie copilărească, gen insulte pe internet adresate de un străin pe care nu l-am văzut niciodată față în față, asta e o copilărie, dar dacă ranchiuna a apărut dintr-o nedreptate întâmplată în realitate, gen pierderea când cel care a pierdut avea dreptate, atunci se justifică.
Mai consider că o persoană care poartă ranchiună pe copilării de genul insulte sau șicane pe internet, este o persoană frustrată, din fire malițioasă și încapabilă să ierte căci iertarea este o virtute, nu o slăbiciune, cum afirmă unii.
Razbunându-te, te faci egal cu dușmanul tău, iertându-l, ești superior lui.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dar ce ai vrea? Sa ai parere despre acel om buna? Normal ca aversiunea si parerea proasta se mentine a la long.
Iertandu-l ii dai ocazia sa faca iar rau, si tie si altora!
Ajuta sa ai resentiment, ca sa nu mai ai de a face cu asa oameni si a te feri sa-ti faca din nou rau.

Adica daca-l bagi iar in seama ca l-ai iertat, iar o sa-ti faca rau. Resentimentele te ajuta sa nu mai vrei sa ai de a face cu el vreodata.

Asa cum e si la cuplu, o bate pe femeie si aia il iarta, ce superioara e? Si apoi se abtine ala un timp scurt, apoi iar o bate!
Sau si daca nu o bate, ala se comporta nasol (sau aia), si el sau ea il iarta, si ala iar se comporta urat, si tot asa.

Ma refer strict la cazurile cand iti face rau total pe nedrept, nu la alte cazuri.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu ajută cu nimic să porți ranchiună. Aici mă refer la cazurile în care ranchiuna apare din chestii mărunte, ca de exemplu pseudo-conflictul ta cu "marfil". Eu personal așa cred.
Nu resentimentele ajută să nu mai ai de a face cu o astfel de persoană, ci mai degrabă prudența și înțelepciunea acumulată în urma întâmplărilor de genul.
Ai zis că anul trecut s-a întâmplat faza cu marfil?
Ei bine, e vorba de un an. Un an care a trecut și iată, în curând trece și acesta, 2021.
E absurd să porți pică pe un necunoscut pe care nici nu l-ai cunoscut în realitate, căci parcă ai zis că nu v-ați văzut irl.
În cazul cuplurile, acele femei sunt în mare parte ignorante dar iertarea nu are nimic de a face cu ignoranța.
Puterea de a ierta vine din bunătatea nativă.
Acele femei suportă agresiunile acelor bărbați pentru copiii pe care îi au împreună. Poate multe dintre ele nici nu au unde să se ducă, având părinții decedați iar singura lor casă fiind căminul conjugal.
Violența naște violență, se știe, iar "Ochii pentru ochi, și lumea ar deveni oarbă."

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu e ranchiuna, nu m-as razbuna pe ea sau ceva de genul, ai inteles gresit.
Doar ca nu mai vreau sa am de a face cu ea, si doar ca am parere proasta de ea, atata.

Nimic mai mult, asta nu cred ca e ranchiuna. Ranchiuna dupa mine e cand ai ura, cand vrei sa te razbuni facandu-i rau acelei persoane, sau sa incerci sa gandesti asta, eu nu am asa ceva in minte.

Resentimente in sens de parere proasta de fapt, ai dreptate, intelepciunea ajuta sa nu mai ai de a face cu persoana aia, dar eu am zis ca dat fiind ca am parere proasta despre ea, s-ar numi resentimente chestia asta.

Cu marfil s-a intamplat cred prin vara asta, insa parerea proasta nu pot sa mi-o schimb, pentru ca nici ea nu se va schimba ca om.

Foarte corect ai spus:

"Puterea de a ierta vine din bunătatea nativă.". Adica chiar daca stie ca nu e bine ca iarta, tot iarta, chiar daca isi face rau repetat, la multi observ asta.

Din pacate asa e, si nu e bine asa, ca sunt asuprite si batjocorite de niste jogodii de barbati.

Cand nu ai unde te duce ai dreptate, e una, nu ma refer la cazurile alea, cand ai unde dar nu pleci, e alta, ma refer la cele ce aleg sa stea desi pot pleca cu sau fara copii. Iar daca ai copii dar ai unde te duce, pleci nene si gata, ca oricum copiii aia sufera tare cand vad batai si altele intre parteneri.
Aia cu "stau pentru copii", e o tembelie, ca le faci mai rau copiiilor.

Dar totusi daca ai invatat si ai un job bun, ai unde te duce mereu.
Uite, daca esti din Bucuresti, te duci la noi in Bucuresti in Rahova la casa la curte cu o chirie f mica, si tot nu mai stai cu un bataus! E doar un exemplu.
Dar trebuie sa ai servici, insa cum majoritatea femeilor au, e okey.

Tu nu vezi ca si politica? Ii iertam prea mult pe cei de sus, de aia fura si isi bat joc de noi.

| Dismally a răspuns:

Nici o parere, fiecare om reactioneaza diferit, pot trece peste unele insulte, pentru altele vin dupa tine... Cat timp insulti pe cineva trebuie sa iti asumi si consecintele, indiferent cat de putin justificate ti se par tie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca știu la cine faci aluzie rolling on the floor

Din răutate, răutatea la rândul ei este ereditara. Cunosc persoane cărora dacă le spui adevărul în fata te urăsc pentru tot restul vieții, ei se comporta urat cu tine, te urăsc, bârfesc și când o faci și tu se supăra, ce ipocrizie laughing
Răutatea poate fi și de la frustrari, ereditate, și multe altele.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca cineva mi-a facut rau pe nedrept, doar nu-l pup, voi avea resentimente fata de acel om mereu, si nu vreau sa mai am de a face cu acel om, dar nu mai mult.

Dar cine se supara ca ii zic adevarul in fata, e un prost, asta clar.

| Anuket a răspuns:

Sunt ok, cam obosită în general.