| Speed99 a întrebat:

Ce studii si facultate trebuie sa urmez ca sa pot fi ghid turistic?

Ma ajuta cu ceva daca profilul liceului la care sunt este de Filologie?

Evindent, pe langa istorie si geografie, trebuie sa stiu si engleza la perfectie, dar cata importanta au mediile de la romana pentru job-ul asta? Trebuie sa am neaparat medii peste 9 (la limba materna/romana)?

Răspuns Câştigător
| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Pentru a te putea angaja în domeniul acesta, profilul liceului si nota pe care o ai la bac sunt mai putin importante. Esențială este specializarea facultatii pe care o urmezi, dar de asemenea importante sunt si cunoștințele pe care le dobândești. Eu îți recomand USAMVB unde gasesti Facultatea de Management cu specializarea "Inginerie si Management in Alimentație Publica si Agroturism". Pe lângă faptul ca te ajuta sa te angajezi ca ghid turistic, aceasta specializare te pregătește si pentru joburi precum: Manager de hotel sau restaurant, inspector sanitar, inginer in management agricol... ceea ce înseamnă mai multe șanse de angajare in domenii profitabile. happy In legătură cu bacul îți recomand sa tragi tare si sa iei o nota mare, te va ajuta enorm la facultate. Sper ca ți-am fost de ajutor! Pa pa! Si apropo eu studiez la aceasta facultate dar la o alta specializare. happy

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu te intreaba nimeni cand te angajezi ce medii ai avut la scoala. Ca sa fii ghid turistic cel mai bine faci facultate de geografie si turism, fara facultate cam greu te angajeaza. De liceu si cu cat ti-ai luat bacul nu ii pasa nimanui, doar sa ai liceul terminat si bacul luat. (Doar la facultate conteaza media din bac si poate nici acolo... Tot mai multe facultati au sesiuni de admitere unde media din bac nu mai conteaza aproape deloc)

| MarcelineSykes a răspuns:

Ti-ar fi mai usor daca te-ai muta la un liceu economic pe profil de turism, de acolo prosfesorii te-ar ghida mai departe pentru facultate.