| Alexandru250201 a întrebat:

Ce sunt cosurile, cum se formeaza, care e rolul lor si de ce se formeaza?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

O bacterie mai puternica se aseaza pe fata ta, si incearca sa isi arate puterea. Atunci intervine corpul tau, si trimite o gramada de leucocite la fata locului. Acestea formeaza un zid intre corp si bacterie si incearca sa o elimine. Daca spargi cosul nu faci decat sa imprastii infectia. Cel mai bine este sa lasi corpul sa isi faca treaba. De cele mai multe ori, dureaza aproximativ 7 zile de la aparitia unui cos pana cand acesta se usuca si cade singur.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu ai văzut coșuri niciodată?
Sînt niște împletituri din nuiele sau papură, folosite în general la transport.
Alte coșuri sînt acelea prin care iese fumul ( de la locuințe sau de la unități industriale).

| PumpkinDoll a răspuns:

Se formeaza din rachita, plastic...plm.Se folosesc pentru a culege legume/fructe din gradina, sa cari diferite chestii in ele

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Puncte de alea rosii pe piele, nu au rol, se formeaza din cauza evoluarii in varsta in perioada adolescentei, deoarece in aceea perioada corpul tau sufera schimbari variate.

| Veroniko a răspuns:

Cosurile sunt niste bubite care contin mult sebum al fetei si de aceea se formeaza si sunt ca niste acnee, dar poti sa le tratezi cu o masca hidratanta, eu ti-asi recomanda daca ai cosuri sa le tratezi cu o masca din miere si scortisoara sau cu iaurt sau lapte, mult succes la tratarea cosurilor