| Pisicanazdravana a întrebat:

Ce sunt loziile? Cum s-ar putea descrie aceste plante? fundabatting eyelashesbatting eyelasheshappyhappy

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Specie de salcie sau de răchită din ale cărei ramuri se fac împletituri.

| mady8055_9212 a răspuns:

LÓZIE, lozii, s. f. Specie de salcie sau de răchită din ale cărei ramuri se fac împletituri!

| ozzy22 a răspuns:

Specie de salcie sau de răchită din ale cărei ramuri se fac împletiturihappy.

| Mia999 a răspuns:

LÓZIE, lozii, s.f. Specie de salcie sau de răchită din ale cărei ramuri se fac împletituri.

arbust asemănător cu salcia, cu ramuri lungi, subțiri și flexibile.
ramură a acestui arbust din care se împletesc diferite obiecte (coșuri, scaune etc.); mlajă; răchită.

sper ca te-am ajutathappy
bye, byetonguebatting eyelasheswinking

| Alexa_8541 a răspuns:

Niste tampenii

| adynutsa a răspuns:

Specie de salcie sau de răchită din ale cărei ramuri se fac împletituri.

| Antonio_Antal_1990 a răspuns:

Specie de salcie sau rachita din ale carei ramuri se fac inpletituri, cum ar fi cosurile.

| Dorohoi_Marian_1984 a răspuns:

Caiet de vacanta clasa a VI-a?