| Cosmin483 a întrebat:

Ce sunt nodulii limfatici?

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ganglionii limfatici sunt grupuri de celule situate de-a lungul vaselor limfatice, care joaca un rol important in apărarea organismului. Inflamarea ganglionilor limfatici este un semn ca luptați activ contra unor infectii. Ganglionii limfatici produc anticorpi si celule albe care lupta contra infecției. Când sunt inflamați din cauza unei infectii se simt ca niste gâlme sensibile, dureroase, călduțe de obicei sub pielea gatului axial sau inghinal. In timpul unei infectii localizate, ca o tăietură infectata, ganglionii din zona apropiata se pot mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ca si sinusurile vasculare, se aduna limfa si acei noduli cer mai multa limfa si o scot in tesuturi