| Criiss16 a întrebat:

Ce sunt nodulii pe ficat? Se poate vindeca? Multumesc! :S

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Chisturile hepatice se pot extirpa daca medicul considera ca se impune interventia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara!
Ar fi bine sa mergeti la un consult gastroenterologic; Pentru a se stabili natura acestor nodului ar fi necesara o punctie-biopsie hepatica ghidata ecografic si examen histopatologic; De asemenea, trebuie facute investigatii sangvine pentru a aprecia integritatea hepatocitelor( TGP, TGO; gama GT,Fosfataza alcalina), functia de sinteza ( albumina,electroforeza serica, timp Quik, timp de protrombina, INR), colesterol, markeri virali( Ag Hbs, Ac antiHVC), markeri tumorali( alfa-fetoproteina, CEA, CA 19-9), sideremie, eventual alte teste in functie de suspiciunea ridicata(Cu, investigatii pentru afectiuni autoimune, test la tuberculina, etc); In functie de aceste rezultate, se poate stabili un diagnostic si o conduita terapeutica.
Te pup!

| larisalary12 a răspuns:

Nu te alarma!
se trateaza