| S3c0ndSh0t a întrebat:

Ce sunt "silogismele"? Am lipsit de la lectie si nu am inteles partea asta... Puteti sa imi dati 2 silogisme valide si 2 silogisme invalide ca sa pot intelege si eu.Multumesc!

2 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Silogismul este o formă de argumentare logică in care o propoziție (concluzia) este inferată din alte doua propoziții (premise).

Validitate

Exista un set de 7 legi generale pentru a asigura constructia corecta a silogismelor:

1. Intr-un silogism valid exista trei si numal trei termeni.
2. In cel putin una din premise, termenul mediu apare ca termen distribuit.
3. Oricare din termenii S si P apare ca termen distribuit in concluzie numai daca el a aparut ca termen distribuit si in premisa.
4. Din doua premise afirmative rezulta cu necesitate o concluzie afirmativa.
5. Cel putin una din premise trebuie sa fie afirmativa.
6. Dintr-o premisa afirmativa si alta negativa rezulta cu necesltate o concluzie negativa.
7. Cel putin una din premise este universala.

Orice silogism care nu respecta cel putin una dintre aceste legi nu poate fi considerat ca fiind valid.
Daca nu respecta unlele din regulile de mai sus, inseamna ca este invalid!

ai aici si exemple
http://ro.wikipedia.org/wiki/Silogism

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Intra aici: http://debatepedia.idebate.org/ro/index.php/Silogism sper ca ti-au fost de folos.:* Bafta;)