| Gangsta4Life a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de silogisme corecte?

Răspuns Câştigător
| DdDiX a răspuns:

Toate mamiferele acvatice sunt cetacee.
Toți delfinii sunt mamifere acvatice.
Deci toți delfinii sunt cetacee.

Toate patrulaterele sunt poligoane.
Toate romburile sunt patrulatere.
Deci, toate romburile sunt poligoane.

Toate ciorile sunt negre.
Unele lebede sunt negre.
Deci, nici o lebada nu este cioara.

| mihai4eu a răspuns (pentru DdDiX):

Ultimul silogism e de fapt un sofism. Concluzia logica din premisa ta este ca unele lebede sunt ciori (ceea ce si amuzant si uneori adevarat, daca o analizezi filozofic). Pentru a ajunge la concluzia ta, a doua premisa ar trebui sa fie "nici o lebada nu este neagra".
Am vazut ca raspunsul tau e vechi de 2 ani, dar niciodata nu trebuie sa fi sigura ca "nici o lebada nu e cioara"...

4 răspunsuri:
| ioanaiacob a răspuns:

Toate fetele sunt frumoase.
Ana este fata.
Ana este frumoasa.

Cine nu-si face tema va lua nota 4.
Andra nu si-a facut tema.
Andra va lua nota 4.

Toti batranii au probleme cu vederea.
Bunicul e batran.
Bunicul are proleme cu vederea.

Scuze ca am raspuns acum dar in 2012 nici nu stiam ca exista logica laughing big grin
Anul acesta am aflat laughing

| miha2017 a răspuns:

Toti oamenii sunt muritori.
Socrate este om.
Socrate este muritor.

| Diana151 a răspuns:

Ultimul raspuns nu este un silogism valid deoarece încalcă una din regulile generale ale silogismului si anume: legea distribuirii termenilor! E de ajuns sa fie încălcată una din legi ca silogismul sa fie nevalid.

Întrebări recente