| WonderGirl7 a întrebat:

Ce sunt specializarile si departamentele la facultate?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De exemplu în timișoara la facultatea de litere, istorie și teologie sunt departamentele : litere, istorie și teologie
iar la litere specializările/departamentele : limbi moderne aplicate (aici specializarea reprezântând-o ce limbi alegi să studiezi) și limbi și literaturi

| StefanChriss a răspuns (pentru Adry05):

Sa-nteleg ca ai terminat la noi in timi la UVT? laughing)

| Adry05 a răspuns (pentru StefanChriss):

Da, da

| WhiteLife a răspuns:

Fiecare facultate are mai multe programe de licență specifice unor domenii. De exemplu, facultatea de medicină și farmacie are specializări: medicina generala, medicina dentara etc.

| troleibuz a răspuns:

Am citit prost prima data. Editez. Departamentul contine mai multe specializari. Aici e explicat mai bine.
http://uad.ro/studenti/ghidul_studentului/cum_functioneaza/