| Debo a întrebat:

Ce sunt verbele personale?
Dar cele impersonale?

1 răspuns:
| Kampion a răspuns:

Salut

Verbele personale au forme pentru toate persoanele și admit un subiect cu care se acordă în persoană și număr (se conjugă la toate persoanele – singular și plural).

eu mănânc, tu mânânci, noi mâncăm etc; Mihai dansează; Ionel și Costel dansează etc

Verbele impersonale au o singură formă, doar pentru persoana a III-a singular, iar acțiunea nu poate fi atribuită unei persoane. În categoria verbelor impersonale există verbe impersonale absolute, care nu au subiect gramatical, precum: ninge, plouă, tună, fulgeră, se înnoptează, se înseninează, se înnorează. Există și verbe impersonale care au un subiect gramatical; situația este des întâlnite în construcții de tipul verbul predicativ a fi + subiect: e frig, e toamnă, e seară, e duminică etc

Afară ninge.
Astăzi se înnoptează mai devreme.
Există și cazuri în care verbele unipersonale au ca subiect o propoziție subordonată subiectivă. Cele mai întâlnite verbe de acest fel sunt: trebuie, se întâmplă, se zice, se spune, se cuvine etc

Trebuie 1/ să mănânci. 2/ (propoziția 2 este propoziție subiectivă)

Sper ca ai inteles, o seara buna! Aa, da, nu uita de funda!