| alex9021 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog ce sunt verbele personale si cele impersonale?

Răspuns Câştigător
| Inna123 a răspuns:

Verbele personale
Sunt verbele care pot avea subiect. Majoritatea verbelor sunt personale a da, a pleca, a deveni etc.

Verbele impersonale- autorul actiunii nu poate fi identificat, actiunea nu este facuta de o persoana, au forma numai pentru persoana a III-a singular: a trebui, a se cuveni, a se innopta, a tuna, a fulgera.

● Vara se innopteaza tarziu.
● Ploua de trei zile.
Funda :X

| Inna123 a răspuns (pentru Inna123):

Multumesc pentru fundita big grin!

| alex9021 explică (pentru Inna123):

Cu placere

| alex9021 explică (pentru Inna123):

Mersi mult!

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Verbele personale pot avea drept subiect o persoana, un obiect, iar cele impersonale nu au subiect[ex:tuna, ninge]

| Schipor_Mihaela_1995 a răspuns:

Pai cele personale sunt cele care pot avea subiect. EX: se preface, spun, cara...
cale impersonale sunt verbele care autoul actiunii nu poate fi indenificat, actiunea nu este facuta de o persoana, are forma doar la persoana a III- a singular. EX: se inopteaza ploua a trebuie parea se intampla etc.