| Daniel_Alex_1997_tZvK a întrebat:

Cine imi poate explica bine ce sunt verbele impersonale?

1 răspuns:
| Adixuuu a răspuns:

Sunt 2 tipuri de verbe personale si impersonale. cele personale sau predicative au persoana si pot forma predicat, dar cele impersonale/ nepredicative nu au persoana si nu pot forma predicat.
Verbele impersonale sunt la 4 moduri
1) infinitiv(forma de dictionar) exemplu: a merge, a scrie, a citi, a vorbi, a respira etc.
2) participiu(mers, citit, scris, vorbit)
Ca sa poti intelege cum se formeaza pui un verb la modul perfect compus de exemplu am mers, iar participiul este mers.
3)gerunziu (verbele care se termina in ind, ând) de exemplu mergând, citind, vorbind, spunând etc
5) supin(se formeaza cu prepozitiile dupa,la,pentru, de la +participiul verbului) exemplu: de mers, de invatat, pentru citit, de la citit etc