| sopranaCadaverica a întrebat:

Ce tip de literatura/materii iti dezvolta gandirea rationala, critica, logica?
Scrierile filozofice ajuta? Care anume? happy

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Foarte potrivită. Geometria nu doar că dezvoltă logica, dar și viziunea, intuiția.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hegel zicea ca a studia logica n-are niciun efect asupra rationalitatii gandirii proprii.

De obicei modul logic de a gandi il inveti de la matematica, fizica, eventual si chimie.

| T0T a răspuns:

Științele exacte ajută cel mai mult. Filosofia nu este o știință exactă.

| sopranaCadaverica explică (pentru T0T):

Deci si geometria ar fi potrivita, nu?

| T0T a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Foarte potrivită. Geometria nu doar că dezvoltă logica, dar și viziunea, intuiția.

| relian a răspuns:

Daca esti stiu si eu la 18 ani orice citesti, si ziare daca citesti te va ajuta, o sa simti, asta singur, o sa constati diferenta.Citeste asa orice iti place, cititu in general iti deschide mintea nu neaparat ceva anume, filosofie, sau mai stiu eu ce.Asa spun cei care se ocupa in domeniul asta ca cititu in general este benefic.
Acum eu personal am urmarit si observat, am intrebat oameni daca au citit cand au fost asa adolescenti, ori la 18 ani sau si dupa.Cei care au raspuns ca nu sincer, toti se vad, au o gandire nu vreau sa supar pe nimeni dar sunt ceva mai incuiati sa le zicem asa. Orice om chiar si daca nu citeste, teopretic vorbind, sa zicem e unu nascut asa mare deodata laughing si este inteligent va incepe sa citeasca carti.Deci cred ce se spune ca cititu iti mai deschide mintea cat de cat.Toti cei cu vederi asa mai largi au citit,citesc si vor citi toata viata. Ziare, reviste, articole, romane, filosofie etc. orice

| Vali215 a răspuns:

Eu citesc carti de dezvoltare personala, poate iei in calcul astfel de carti, te-ar ajuta in ceea ce cauti.

| RR2x a răspuns:

Matematica,chimia,fizica,informatica si biologia(putin mai avansata, la nivel de medicina sau asistent medical) sunt materii care te ajuta sa-ti dezvolti ratiunea, insa si romanele sunt destul de utile, daca esti dedicat lecturii.

| League_BlueMaster_1993 a răspuns:

Hmm, aici ajuta mult romanele politiste, asta daca iti place sa citesti, stii ca sunt destul de groase, oricum, gandirea pe care o am acum a fost dezvoltata din cauza vizualizarii animeului Naruto, pe care il recomand cu mare drag, daca stai sa analizezi atent fiecare sentiment trait de fiecare personaj, fiecare schema facuta in timpul actiunii... ei bine gasesti ceea ce cauti, dar daca iti place asa mult sa citesti, repet, romanele politiste te ajuta din nou destul de mult, sper ca am fost de ajutor big grin