| KaRy a întrebat:

Ce trebuie sa avem in vedere in realizarea unui comentariu literar? Funda pentru cel mai bun raspuns+voturi! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Structura clasica a oricarui comentariu literar: mai intai, asigura-te ca stii ce trebuie sa demonstrezilaughing de ex roman subiectiv/subiectiv postbelic/subiectiv de analiza psihologica etc etc etc. dup-aia incepi astfel:
-date despre autor;
-date despre opera;
-scrii definitia:,, Romanul nu-stiu-cum este.../ Pastelul este... etc''. aici anunti toate trasaturile operei.
-prezinti actiunea romanului pe momentele subiectului: Expozitia[expozitiunea uneori], Intriga, Desfasurarea Actiunii, Punctul Culminant, Deznodamantul---daca este poezie, atunci anunti ce peisaj este prezentat;
-urmaresti toate trasaturile operei[arati ca fiecare este prezenta in text, de preferinta cu citate din carte si citate+referiri critice;
-pui foarte mare accent pe personaje, adica jumatate de foaie de caiet studentesc cel putin pe prezentarea lor---daca este poezie trebuie NEAPARAT sa te opresti asupra catorva expresii[metafore, epitete, enumeratii etc]
-sa nu uiti modurile de expunere---daca este poezie, sa nu uiti sa amintesti inainte de concluzie ritm+rima+masura+tipul strofelor si nr lor;
-concluzionezi cu,, Deoarece toate trasaturile... sunt intalnite in aceasta opera, putem afirma ca aceasta opera este...''. daca dupa asta mai pui si un citat referitor la opera sau unul din opera e zece cu steluta.