| Endriia a întrebat:

Cum se face un comentariu literar? Ce trebuie scris in el?

Răspuns Câştigător
| LexieG a răspuns:

Depinde ce fel de comentariu, liric sau epic?
Pentru inceput ai aici schema pentru un comentariu liric:
- definitia si precizarea genului literar
- tema textului
- titlul (explicarea si semnificatii)
- viziunea poetica (sentimente dominante, idei, trairi)
- cadrul (coordonate spatio-temporale)
- elementele-cheie (cuvinte/structuri definitorii/pregnante)
- identificarea prezentei eului liric (marci specifice: forme gramaticale de pers. I si a-II-a ale verbelor, pronumelor si adjectivelor pronominale)
- elemente de versificatie (rima, ritm, masura, strofa, vers)

Expresivitatea textului la nivel: - fonetic (asonante, aliteratii)
- lexico-semantic (campuri lexicale, limbaj figurat)
- morfo-sintactic (predominanta unor anumite parti de vorbire)
- stilistic (figurile de stil; imagini artistice)
- prozodic (elementele de versificatie

Sper ca te-am ajutat, dar iti voi trimite si pentru un comentariu epic. Oricum fundita plz big grin

| CorpodeanCristian98 a răspuns (pentru LexieG):

Mata

| MsBlackSwan a răspuns (pentru LexieG):

Si la comentariu epic?

8 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

LA inceput scrii despre acea opera,cand a aparut,unde a fost publicata,ce este ea(nuvela,roman,basm,schita).
Apoi scrii despre momentele actiunii,personaje, deznodamant, autor.

| Mihaela111 a răspuns:

In general se incepe cu cateva date despre autor si despre opera care o comentezi,structura operei,semnificatia titlului,tema operei, ideile poetice(daca este poezie)sau ideile epice ( poti povesti subiectul operei pe momentele subiectului), daca este un text epic caracterizezi in 5 randuri un personaj, scrii elementele de prozodie (daca e vorba despre o poezie) si poti incheia cu o fraza de genul " Conform argumentelor aduse mai sus consider ca opera x este o /un...(roman,schita, poezie simbolista, etc).
Sper ca te-am ajutat

| Condurachi_Alex_1977 a răspuns:

Esti proasta cum sa nu stii chestia asta da ce ma ai 5 ani?

| Alx_Alex_1998_8Bbo a răspuns (pentru Condurachi_Alex_1977):

Ea a pus o întrebare, aici este un site specific pentru a pune diferite întrebări. Dacă nu știi sa răspunzi atunci taci și nu mai critica.

| Imprumut a răspuns:

Credit rapid și ușor, răspuns în 48 de ore!

Ai nevoie de credit rapid? Vă oferim credite de la 1.000 €-$-£ până la 250.000 €-$-£ cu un răspuns în 48 de ore, dacă nu faceți obiectul unei proceduri judiciare.

Este simplu, rapid și discret.

Aistenta de credit.

https://web.facebook.com/profile.php?id=100086375987033&_rdc=1&_rdr

Email: imprumutarapid@gmail.com

| CorpodeanCristian98 a răspuns:

Deci trebuie sa ma inviti la tin acasa si sa facem asta oral laughing)))