| KaRy a întrebat:

Cine imi spune si mie exact ce trebuie sa contina un comentariu literar? Funda celui mai bun raspuns+voturi celorlalti!

Răspuns Câştigător
| reflection13 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa urmezi structura clasica: introducere, curpins si incheiere. In introducere trebuie sa dai cateva date biografice despre autor; vorbesti despre temele abordate de acesta in operele scrise, mentionezi cateva laitmotive (daca e cazul), genurile literare din opera acestuia cu trimitere la opera pe care o analizezi (deci incadrezi opera). In cuprins e vorba despre analiza propiu-zisa a operei. Si aici ai structura daca e vorba de opera epica si anume (expozitia, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant si deznodamantul) - descrii actiunea pe fiecare moment si cand e cazul incerci sa relationezi de tema/temele literare ale operei. De asemenea mentionezi alte aspecte importante si accentuezi momentele importante ale actiunii. In incheiere poti sa citezi anumite pareri ale unor autori relevanti cu privire la opera comentata si dupa iti dai o parere personala asupra lucrarii.

1 răspuns:
| blueangel99 a răspuns:

Pentru o operă epică:
1. Prezinţi opera
2. Spui ce se întâmplă în acel text
3. Caracterizezi personajele, folosind şi fragmente din text
4. Prezinţi concluzia transmisă de text

Cometariu la o operă lirică
1. Prezinţi opera, pe scurt
2. Spui despre tema poeziei
3. Textul trebuie să se regăsească în lucrare
4. Spui despre imaginile artistice şi figurile de stil
5. În încheiere, dai trei cuvinte despre poezie

Pa, pa!