| nicoleta24 a întrebat:

Ce trebuie sa faca un copil pentru a invata usor o limba straina?

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Sa se uite la multe filme in acea limba...

| IrinaAndreea a răspuns:

Cred ca in primul rand sa fie interesat de a o invata, ceea ce inseamna ca trebuie sa-i captezi interesul prin cat mai multe jocuri si metode amuzante. Ar fi o buna idee sa invete mai intai poezii, cantece si cuvinte simple in acea limba, iar apoi si elementele de gramatica. Daca urmareste si desene animate sau filme in acea limba, ii va veni si mai usor. Sau ar putea ca parintii sa ii vorbeasca in limba respectiva si el o va asimila mai usor.

| dot a răspuns:

Sa o... studieze?!

| Liviu a răspuns:

Exact ce spunea DracDeIngerash
Am si eu de spus
Eu cu 9 clase
Si eram afon la engleza
Am invatat engleza numai din jocuri
In 3 ani de zile pot spune ca imi e foarte usor sa ma descurc in limba engleza'
Cu foarrte putine greseli de gramatica
Apucate de un joc in care numai limba engleza e folosita'
in maxim cateva luni vei incepe sa prinzi unele cuvinte
Dupa ce vei invata unele cuvinte sa intrebi unde te duci.sau ce faci.etc
Toate iti vor fii mai usor de invatat

| Sinedd a răspuns:

In primul rand si in primul rand, asculta aici!
Trebuie sa-i dai motive pentru si de ce e buna limba ca sa o inveti. Incepeti cu jocuri usoare, iar daca o sa-i placa jocurile, pac...stii ce urmeaza in continuare!

| dracdeingerash a răspuns:

Nu este un secret ca o limba straina se invata cel mai bine atunci cand locuiesti in mijlocul celor care vorbesc aceasta limba. Interactiunea continua este cel mai eficient mod de a invata o limba straina. Dar, daca nu planuiti sa va mutati prea curand in S. U. A., exista si alte solutii.

Cautati un vorbitor fluent de limba engleza (chiar daca nu este strain) si petreceti cat mai mult timp impreuna, straduindu-va sa vorbiti numai si numai in limba engleza. Incet-incet, muzicalitatea limbii engleze va va deveni tot mai familiara si veti culege cuvinte noi din mers.

Pe locul al treilea se afla mijloacele multimedia, in special filmele si muzica in limba engleza, eventual subtitrate. Faceti rost de cat mai multe filme in limba engleza si uitati-va la ele din nou si din nou. Nu conteaza foarte mult calitatea filmului, important este sa fie foare multe dialoguri si eventual sa se vorbeasca clar (accente jamaicane sau irlandeze nu va sunt de prea mult folos in aceasta faza a procesului de invatare).
Foarte multi tineri au invatat limba engleza de la DESENE ANIMATE si dallas (pe cand cartoon-network era in engleza).

Pe locul patru se afla CD-urile speciale pentru invatarea limbii engleze, de genul Rosseta Stone sau Pimsleur, care sunt bunicele, dar raportul pret calitate le dezavantajeaza. Vom vorbi despre ele pe larg in viitor.

Cititul este un alt mijoc de exersare a limbii engleze. In ziua de azi, pe langa biblioteci si librarii, veti gasi enorm de mult material de citit pe internet.

De asemenea nu trebuie subestimata puterea jocurilor in invatarea unei limbi straine.

| anonima125 a răspuns:

Ambitie