| aimullah123 a întrebat:

Ce trebuie sa urmezi ca sa te pricepi la calculatoare in special la partea de hardware?
Cum sunt oamenii aia care repara calculatoare, se pricep sa faca pc-uri pe bucati etc.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Poti sa te angajezi la un service PC
cam toate magazinele de IT mai rasarite au asa ceva
si acolo pot sa te ia de la 0, incepi cu ansamblarea unui calculator (si se fac asta in draci cand se fac sisteme de catre magazin, si se tot fac) si apoi cum sa instalezi windows, si sta cineva langa tine si iti explica, iar cand faci singur si dai peste ceva neasteptat, atunci ai pe cine sa intrebi

asta NU e electronica, e o cantitate de informatie limitata pe care trebuie sa o stii si N chichite care nu sunt asa de multe

insa, orice ai urma, daca nu iti place si nu te duce mintea pe directia asta nu o sa ajungi nicaieri, in facultatea lu' peste de automatica si calculatoare am vazut pe unul care termina anul 1, cum facea lucrarea de licenta a uneia care termina facultatea SI NU A INTELES NIMIC DIN EA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa faci pc-uri pe bucati e suficient sa citesti despre arhitectura diferitelor tipuri de componente, e usor, iei informatiile de pe net.
pentru reparatii mai complicate trebuie sa inveti electronica, dar avand in vedere ca nimeni nu mai repara nimic in secolul acesta si totul se arunca sau recicleaza nu prea te intereseaza aspectul asta.

| cosmin1324 a răspuns:

Automatica si Calculatoare