| DirectDinBerceni92 a întrebat:

Salutare.Imi trebuie facultate ca sa ma angajez la un service de calculatoare? Ma pricep la partea hardware foarte bine si putin la software si as vrea sa ma angajez pe aceste cunostinte. Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Depinde ceea ce vrei sa faci in service-ul ala. Sunt chestii ingineresti pe care le faci in facultate, de ex: reballing la placa video, reparatii surse la laptopuri, reballing chipset de pe placa de baza etc. Astea se invata mai mult la facultatea de Electronica si mai putin la Calculatoare. Acum depinde si de ce-ti cere angajatorul, si de dotarea service-ului. Daca e un service caca maka de dupa blocuri, care reinstaleaza sisteme de operare, drivere sau doar asambleaza calculatoarele nu-ti trebuie facultate. Poate un curs de harware de 3 -6 luni, ar constitui un avantaj.

4 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Pune-ti problema ca poate veni un client cu un laptop, care are placa video arsa. Stii sa-i reolvi problema?

| DirectDinBerceni92 explică (pentru laurentiu80):

Salut. N-am cunostinte in ale laptopului ca n-am avut niciodata si nu am avut pe ce umbla...Ma refer doar la PC.

| sEEk8 a răspuns:

Parerea mea: Dar ti-ar trebui o facultate de acest gen + de alta ca ai m-ai invata lucruri noi pe care, garantat, nu le sti si in afara de asta si salariul ar fi mult mai marehappy! Bft

| Pandarzv a răspuns:

Mai bine faci si o facultate de informatica chesti... ca daca ai facultate te angajezi mult mai usor si esti si mai cautat happy
Succes