| naya a întrebat:

Ce va vine in minte cand auziti cuvantul "tigan"?

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

Miros urat, injuraturi, haine imbacsite colorate-n toate nuantele, tupeu jegos, haita, lasi, hoti, monezi de aur prinse prin cozile nespalate si incalcite, corturi sau palate de prost gust, papuci de aur, pantofi cu bot lung, mercedes... dar cunosc si rromi care-s civilizati, curati, muncitori, cinstiti,...

23 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Banel Nicolita

cami
| cami a răspuns:

Enervant si "uns cu toate alifiile".

| Ben. a răspuns:

Rasism.

| inna a răspuns:

Rasism.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Furt, badarani, nesimtiti, etc oh go on

| greg a răspuns:

Au viata in ei totusi, dar sunt perversi, in mare parte isi vad interesul propriuwinking

| JustMeFlory a răspuns:

Nespalatiwinking

| cristina93 a răspuns:

Furt

| naya explică:

Felicia, desi mi-as dori sa fie altfel.eu cand vad tigan pe strada si mi se pare ceva suspect, eu incerc sa evit apropierea. Poate ca da par rasista, dar cum altfel as putea sa ma comport cand am fost bruscata fara nici un motiv de niste tiganusi. de ce oare? ca am facut eu ceva anume? nu.sincer iti zic ca nu am facut altceva decat sa trec pe langa ei la momentul cand ei aveau chef de misto.Ca sunt si ei oameni.asta e evident, dar printre randurile lor se gasesc mult mai multi insi fara educatie, bun simt, respect si orice are a face cu cultura civica in primul rand, nu ca la romani ar sta situatie prea bine. dar la tigani e un fenomen mai amplu. Daca de ex vezi un roman si un tigan iar tu ai nevoie de ajutor, vrei sa intrebi ceva.la cine ai apela intai. iar de aici pornesc toate prejudecatile, nu? apar si situatii normal cand un tigan poate da dovada de mai multa omenie decat oricare altcineva. dar zic ca in general asa e privit aspectul asta. tiganii sunt de evitat. dar nu de ignorat.

| naya explică:

Nu te gandi prea mult sa nu obosesti. :*

| loving2008 a răspuns:

Om discriminat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

India.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni incapatanati care reneaga rolul invataturii si munca cinstita. obisnuiti sa se laude sa iasa in fata de cate ori pot chiar daca nu au cu ce tulbura apa in ceaun, cu palate in care daca arunci o mata, nu are de ce sa se agate.invatati sa se planga de toate si sa ceara.sunt primii daca se. da ceva...si primii la tot felul de sponsorizari ale lenei si nemuncii din partea statului; vezi ajutorul minim garantat, bani pentru sinistrati.etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satre, corturi la periferiile oraselor, duhoare, injuraturi, scandal, femei maltratate, ca si sclave ale barbatilor, copii flamanzi, murdari.

mediocritate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Originea lor se consideră a fi în India; limba vorbită "romani" sau "romanes"; categorii profesionale: rudari sau aurari - cei care căutau aur pe cursul râurilor, cărămidari - fabricau cărămizi, ursari - dresau urșii pe care îi puneau să danseze la târguri, lingurari, lăieși - fierari, netoți - un fel de "fără ocupație", trăind din furturi și în epoca modernă au mai apărut și alte categorii sau specializări (gabori, cocalari, etc.).
Într-un cuvânt sunt și ei tot oameni ca și noi cu bune și cu rele.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandesc la naya

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dalitul din India.

tiganul ii defat indian...provine din India

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dalitul din India.

tiganul ii defat indian...provine din India

| DarknessKirin a răspuns:

Injuraturi si s*x

| Emmy_4970 a răspuns:

O executare a lor dar inainte de asta,: jeg, haine colorate, banuti, acoperisuri mari, castele, amenintari tampire, limbaj vuulgar, mafioti, fraierirea statului, rusine peste granita, bataie si fff multe altele... pacat ca ai dat deja funda

| felicia_7071 a răspuns:

Cand "imi vine in minte"cuvantul tigan ma gandesc la o persoana de alta etnie.
Dar recunosc ca ii compatimesc si imi este mila ca nu au un loc al lor si ca in general lumea ii privesc ca pe niste "scursuri"ale societatii.Lucru care este total eronat, dupa parerea mea, sunt doar un "popor ratacitor"care intr-o buna zii or sa isi gaseasca locul si linistea.
Acum te intreb eu pe tine:
1. Ce iti vine in minte cand auzi cuvantul "tigan"?

| elena21 a răspuns:

Hotie, cozi impletite, nespalare, multe fuste, palarii cu boruri mari, si barbati cu musteti mari

| cristy_5860 a răspuns:

Om ca toti oamenii! big grin