| tibidede a întrebat:

Ce vreau sa va intreb Istanbul face parte din Europa? Spuneti-mi si mie ce parte face din Turcia in Asia si Europa?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Turcia
http://www.turcia-online.ro/
https://ro.wikipedia.org/wiki/Istanbul
In Eurasia. Atat Turcia cat si Rusia au o parte europeana si o parte asiatica.
Rusia Europeana tine pana la Urali de-acolo se considera ca incepe partea asiatica a Rusiei. Turcia are o parte mica in Europa pana dincolo de Istanbul dupa care incepe Asia mica.De fapt limita intre Asia si Europa e destul de conventionala, practic cele doua continente sunt destul de sudate in ceea ce se numeste Eurasia.Totusi Rusia se considera mai mult in Europa, pentru ca populatia ei traieste major in partea europeana, iar Turcia se considera mai asiatica pentru ca doar o mica parte a ei e in Europa.

| tibidede explică (pentru spiridus25):

Si Istanbul este pe continentul Europa?

| spiridus25 a răspuns (pentru tibidede):

El este singurul oras din lume ce se întinde pe malurile a doua continente, Europa si Asia, având o populatie de 11.008.790 de locuitori.

| tibidede explică (pentru spiridus25):

Eu nu ma refer la tara ca se intinde pe 2 continente ma refer la Istanbul capitala Turciei este doar in europa nu?

| tibidede explică (pentru spiridus25):

Ma refer la Istanbul este tot orasul in Europa sau este jumate de Istanbul in Europa si jumatate in Asia.Asta ma intereseaza?

| spiridus25 a răspuns (pentru tibidede):

Prin singurul oras care se intinde pe doua continente cred ca am fost destul de clara.

| tibidede explică (pentru spiridus25):

Da mersii mult ai facebook da-mi si mie numele de fb te roog?

| tibidede explică (pentru spiridus25):

Poate imi dai si mie fb tau sa te mai intreb si eu ce nu stiu ok.

| spiridus25 a răspuns (pentru tibidede):

Nu am facebook.

| tibidede explică (pentru spiridus25):

Bine sper sa ma mai ajuti cand intreb ceva ok mersii de ajutor

| spiridus25 a răspuns (pentru tibidede):

Cu placere.

12 răspunsuri:
| Zedge a răspuns:

Raspuns castigator e un copy-paste de pe wikepedia, pacat. Istanbul e singurul oras din lume situat pe 2 continente, Europa si Asia.

| George_Mario_1996 a răspuns:

Istambul este capitala Turciei si da este in contimentul Europa happy