| anonim_4396 a întrebat:

Cea mai mare intrebare a liceeniilor : "ce facultate sa urmez?!" aceeasi intrebare o am si eu si inca nu am gasit raspuns! mai am un an... si inca sunt nedumerita! ceva sfaturi? am o singura conditie : sa nu imi trebuiasca matematica si chimia laughing nu le suport :d

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Alege ce-ti place. Trebuie sa ai o inclinatie spre ceva, doar tu te cunosti si stii ce poti. Degeaba alegi jurnalistica, daca n-ai talent la scris (inspiratie, atentie distributiva, talent, mult talent la scris reportaje, glas placut, sa fii telegenică etc). Degeaba alegi pictura daca n-ai talent la desen. Sau muzica, daca nu stii sa canti.Iti dau doar exemple. Tu poate esti buna la toate aceste chestii. Poate iti place actoria, poate Acad. de Politie, Acad. de Marină, Filologia, limbile straine, arta decorativa, ASE-ul. Ai de unde alege. Dar trebuie sa-ti placa de pe acum. Sa nu te gandesti ca dragostea vine pe parcurs, că nu vine! Vine calvarul daca inveti ceva si nu-ti place meseria.Vine abandonarea studiilor, renuntarea si pierderea unui an aiurea, cand puteai sa urmezi altceva pe masura talentelor tale. Intelegi?
Eu daca iubesc facultatea de Marina si vreau cu tot dinadinsul sa ajung ofiter naval, atunci fac pe dracu in patru si invat matematica. Mai bine invat ce nu-mi place (chiar si mate, fiz, chimie, orice), dar ajung sa-mi ating scopul si sa-mi urmez profesia dorita. Intelegi?

41 răspunsuri:
| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nici eu nu sunt din Bucuresti dar nici liceul nu l-am facut in orasul natal ci in Constanta asa ca m-am obisnuit sa ma plimb laughing

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nici mie nu pot sa zic ca imi place. doar ca m-am obisnuit, atata tot. Crede-ma ca in viata nimeni nu isi face alegerile dupa ce ii place, ci mai mult dupa ce anume e nevoit sa faca. Acum. mai sunt si exceptii care confirma regula(norocosii de ei)

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Nu stiu daca stii unde e judetul Alba! crede-ma ca faci mult timp de aici pana la Bucuresti sau constanta! si neavand pe nimeni acolo, ar trebui sa mai dau pe acasa din cand in cand si ar fi cam greu. Pe langa faptul ca e costisitor e si foarte obositor! straight face

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ThePoet):

Cluj? acolo ma gandesc si eu sa merg big grin

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Daa, asa e!hee hee pacat ca sunt pe cale de disparitie straight face

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Si Timisoara e centru universitar maretongue

| ThePoet a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sunt o serie de facultati bune acolo, mai ales pe profil uman. Merita mers acolo. Faci liceul la filologie si acum termini?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ThePoet):

Termin stiinte ale naturii big grin
stiu, e ciudat ca nu imi place chimia si matematica, dar asta e! laughing riscuriile meseriei! macar imi place biologia, chiar foarte mult! big grin

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Da, asa e!

| Gouky a răspuns:

POTI FI :actritza, manichiurista..shi daca iubesti calculatorul poti invata o profeie sa lucrezi la el,,, poti fi frezeritza,.eu ma stiu

| PetruDolhescu a răspuns:

E simplu. Urmează-ți pasiunea! Nimic nu contează decât să-ți placă ceea ce faci și să fii fericită :)
Poți citi un articol despre alegerea carierei http://www.dolhescu.com/2013/02/primii-ani-de-studentie.html