| ʌɲɗɾєɱʌɾɣ a întrebat:

Cei care treceti acum clasa a VIII-a, ce ati lucrat vara asta, ce ati citit, cat ati citit, cat ati scris? V-ati pregatit pentru. examen? Spuneti-mi mai detaliat! Multumesc frumos! Funda + vot!

Răspuns Câştigător
| cooki a răspuns:

Am trecut a 9-a si poate e mai bine sa ne intrebi pe noi ce e mai bine sa faci :). Probabil vrei sa stii ce carti trebuie sa citesti: Baltagul si...carti(adica romane) cam atat. Daca vrei sa lucrezi nu e bine sa incepi acum si oricum cred ca voi dati examen peste inca un an. Cel mai bine e sa cauti programa si sunt teste model care au aceeasi structura cu examenul. Nu prea ai ce sa lucrezi acum. Nu vreau sa te sperii, dar nu cred ca stii prea multe despre : propozitiile circumstantiale, prisme si formulele lor. Asteapta si cu 3 luni inaine de examen incepe sa recapitulezi. Poti dsa iti faci un tabel sau ceva de genu. Eu am luat programa punct cu punct si am scris pe un caiet ce nu stiam sau nu-mi aminteam din a 5-a si pana intr-a 8-a. Daca nu prea ai invatat in ultimii ani incepe sa te pregatesti, adica recapituleaza acei ani intai. La mate gasesti aici modele http://www.mateinfo.ro/examene-matematica-gimnaziu iar la romana nu stiu ce sa zic...fa exercitii la gramatica daca nu te pricepi iar la literatura ai rabdare. La mine a functionat( am luat 9, 80). Daca ai vreo intrebare sau vrei un sfat, intreaba-ma. Te pup si mult noroc.

2 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Am fost clasa a VIII-a.
Vacanța există pentru relaxare, nu am citit absolut nimic în vacanța dinaintea clasei a VIII-a. Scopul acelei vacanțe este să te odihnești pentru că vei avea nevoie.

Baftă

| ionutVUVUZELA a răspuns:

laughing deci am citit nimic am scris nimic am lucrat nimic.ai tot timpul sa te pregatesti.nu ma crezi? eu in clasa a6, a7-a nu am citit, lucrat facut nimic si am terminat cu 9, 30 /9.15