| Babata_Anabella_Maria_1990 a întrebat:

Ceva detalii despre profilul mate-info? Daca este foarte greu si ce facultati as putea urma? Si ce profesie as putea avea dupa ce ies de la mate-info? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| schmoll a răspuns:

Ciao draga mea, iti vorbesc ca absolvent al profilului mate-info si iti vorbesc ca unei prietene bune, sfatul meu este sa nu cauti doar partea materiala ingnorandu-ti pasiunile, profilul nu este dificil daca ai o baza solida de matematica dobadita in perioada ciclului general si desigur continui sa aprofundezi, vei face in functie de profil o ora de info in clasele 9-10(mate-info neintesiv)intesiv info 4 ore 9-10(11-12 7 ore) mate-info neintesiv 4 ore, matematica in functie de profesor recomandat 4 ore, noi faceam si optionale si ajungeam pe la 7 ore de matematica, in clasa a 12 vei primii un atestat de informatica unde vei avea si o proba practica(sa faci acasa un site, aplicatie) si vei mai face si 3 ore de fizica,optiuni dupa absolvire:ce vrea inima ta,colegii mei au ales facultati precum polotehnica sectiunea de automatizari calculatoare, dar poti profesa in special in invatamant sau in domeniul programarii in functie de facultate,eu nu eram prea pasionat de profilul real si in prezent urmez cursurile facultatii de Litere,dar este un profil ce te dezvolta si iti ofera multe oportunitati, daca nu esti pasionata, nu iti recomand, ti-am vorbit din inima, toate cele bunehappy

| Babata_Anabella_Maria_1990 explică (pentru schmoll):

Chiar imi place matematica si de asta mi.as dori sa merg la un liceu cu profil de mate-info, dar imi e foarte frica sa nu ma impotmolesc. Daca vrei, poti sa imi spui mai multe despre acest profil? Multumesc mult de raspuns! happy

| schmoll a răspuns (pentru Babata_Anabella_Maria_1990):

Imi dai un mesaj privat si iti explic absolut tot ce vrea inimioara tahappy

7 răspunsuri:
| Bianca_Bia_2000 a răspuns:

Hmm. Mate-Info? Da, e destul de greu. Ai putea fi profesor de matematica, de informatica, dar aici conteaza si falcultatea. De la mate info te poti duce oriunde, la sfarsitul clasei a 12-a primesti si un atestat. Faci multa mate si info. Dai teza la romana, mate, info, si la alegere kimie/fizica/bio. Depinde acum daca iti place matematicaa, daca reujesti sa retii lectiile din clasa fara sa mai stai sa le tocesti acasa atunci e totul ok. Usor nu e oricum. depinde si ce profi o sa ai. Bafta. :*

| IonutPopa a răspuns:

Pai...E destul de greu mate-info, si poti urma special* facultati in informatica, chimie, fizica sau un ASE sau poti face pregatire si sa intri la alta facultate...Eu fac pregatire la canto, si sunt la mate-info si vreau sa merg la conservator happy

| Babata_Anabella_Maria_1990 explică (pentru IonutPopa):

Multumesc de raspuns. Succes in viitor! happy

| Voinea_Andreea_1989 a răspuns:

Îți voi da cel mai sincer răspuns întrebându-te ce-ți place ție. De ce anume te simți atrasă? Desigur, dacă stăm să vorbim despre oportunități, cu siguranță îți poți alege mai multe facultăți dacă urmezi mate-info. Mă refer că îți va fi mai ușor.