| anonim_4396 a întrebat:

Chiar ajungi doar un "rahat" fara bac? Un om fara viitor? Sau se exagereaza prea mult? Ca eu vad atatia oameni de bani gata si fara studii sau bac.

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce s-ar exagera?
Este un examen al maturitatii, al incheierii unor ani de invatatura.
De ce dumnezeu mai inveti 12 ani, daca nu esti capabil sa iei un amarat de BAC?
BAC-ul este un examen international, fara de care nu poti obtine anumite servicii, facdn dovada ca nu esti capabil s ale faci, odata ce nu esti capabil sa iei un amarat de examen.
F
Bineinteles ca poti trai si fara studii superioare si fara BAC chiar: munca la camp sau la grajduri, nu necesita diplome scolare. Vanzator la taraba in piata, iarasi nu necesita scoala multa. Desfundator de canalizari sau maturator pe strada, nu necesita diplome si scoli inalte.
Dupa cum vezi, sunt multe joburi unde poti sa muncesti fara sa te doara capul si fara sa-ti ceara cineva vreo dimploma sau examen.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le ai zis bine "oameni de bani gata" adica ii aveau deja, nu i au castigat ei prin munca

| Freya1 a răspuns:

Poti sa ai sau sa nu ai bacul daca nu ai bani sau pe cineva cu bani in spate oricum poti ajunge un "rahat" pentru ca daca nu ai pile trebuie sa muncesti mult si din greu sa ajungi cineva iar daca nu ai taria aceia si vointa ajungi cum spuneai tu cu tot cu bacul luat.

| anonimg a răspuns:

"Ca eu vad atatia oameni de bani gata si fara studii sau bac.".
Acestia sunt oameni de bani gata, nascuti in familii care i-au intretinut tot timpul.
Unui om de bani gata, daca i se va da o functie de raspundere va fi dezastru -si pentru el si pentru subordonatii lui.
Poti sa iei bacul; poti sa inveti -dar nu si fara efort constinuu, sustinut(nu pana la epuizare).

| NLS a răspuns:

Daca exista deja "bani gata", in familie, atunci, ai sanse sa o duci bine, si sa iti aranjeze taticu´ o afacere ceva, astfel incat sa nu ai grija zilei de maine.
Insa in toate celelalte cazuri, fara bac, ajungi cel mult taximetrist, femeie de serviciu, vanzator.
Daca chiar esti as in web design de exemplu, si nu ti-ai luat bacul pentru ca esti praf la romana, atunci ai ceva sanse sa iti gasesti de munca.
DAR trebuie sa fie foarte, foarte putini in acest caz particular. (trebuie sa fii foarte bun)

| Sn4k3 a răspuns:

Ori de la parinti, ori erau deja buni intr-un anumit domeniu si au profitat.

| johnnny123 a răspuns:

Nu scrie nicăieri că dacă nu iei bacul ajungi obligatoriu un ratat.

Dar întreabă-te următorul lucru: Dacă la tinerețe, când ai maximul de energie și motivație, nu ai avut suficientă ambiție și competență să iei un amărât de bac, crezi că mai târziu în viață, când energia și motivația sunt înlocuite de oboseală și sictir, vei găsi brusc puterea de a deveni un om de succes?

Dacă ți-e lene să urci trei etaje, este aproape garantat că nu vei urca niciodată un munte de 3000m.

| sofisis a răspuns:

Dar cu ce te incurca un BAC? Un om inteligent cu adevarat nu va vedea o diploma ca pe ceva wow. Nu va vedea studiile ca pe un impediment. Un om de succes profita de absolut orice i se pune la dispozitie.
Un lenes sta si se intreaba "da ce fac eu cu BAC-ul?". Un om cu initiativa deja stie ce o sa faca dupa BAC.

| Nemessys a răspuns:

Da, se exagereaza foarte mult cu chestia asta. Dupa parerea mea, bac-ul nu este atat de valoros pe cat ni se spune. Si peste toate astea, nu dovedesti mai nimic cu el. Adica daca-i arati cuiva ca ai bac-ul. ce vrea sa insemne? Ca esti destept? In ziua de azi inca se crede asta, dar daca stai sa te gandesti la informatiile pe care trebuia tu sa le inveti pentru a lua acel bac si daca e sa ne gandim putin la cat sunt ele de folositoare si DUPA bac, nu mai este acelasi lucru.

Bacul este important doar daca vrei sa mergi la o facultate in rest. mai nimic. Poate sunt si locuri de munca care nu te accepta fara bac (desi nu vad logica in asta... tu esti sef la kaufland si nu il angajezi pe ala la casa din cauza ca nu stie de Baltagul sau moara cu noroc ) Eu unul nu vad logica in asta.

Dupa parerea mea fiecare ar trebui sa faca ce-i place. Fiecare ar trebui sa-si gaseasca o pasiune. Sunt multi oameni de succes fara bac.Ce inseamna om de succes? Este omul ala care face ce ii place si este platit.
In cazul in care tu ti-ai gasit o pasiune si crezi ca se poate scoate bani din asa ceva, eu zic sa te axezi pe acel domeniu. Posibil sa fii ca si mie. Pasionata de ceva care nu se preda la scoala si esti nevoit asa inveti singura acasa. happy
Eu iti sugerez in felul urmator
In cazul in care nu iei bac-ul (desi ar fi prea imposibil, crede-ma), nu te panica. Dar inainte de asta.
1. Daca nu esti sigura ce vrei sa faci cu viata ta, nu stii unde sa te angajezi etc. Atunci, iti sugerez sa iti dai silinta pentru a-l lua. Cine stie unde o sa-ti trebuiasca. Si poate o sa regreti ca nu l-ai luat.
2. Daca deja ai o pasiune si simti tu ca asta este drumul pe care vrei sa-l urmezi, tot asa. il dai, poate nu vrei sa ii oferi prea mult timp dar eu iti sugerez sa incerci, nu ai nimic de pierdut. In cazul in care nu-l iei iti poti continua drumul fara probleme (dar daca iti trebuie facultate in ceea ce vrei tu sa faci, asta e o mica problema).
Oricum, eu am de gand sa-l iau si nu cu nota de trecere. Am ca target un 8(si ceva), pentru mine ar fi foarte bine big grin. Iar mai departe as vrea sa dau la facultate. De asta si dau bac-ul happy.
Mama mereu mi-a zis,, inveti cat poti, dar eu vreau sa te vad cu bac-ul luat",, Ok mama, zis si facut". Daca asta este dorinta ei, eu am de gand sa i-o indeplinesc. Macar atat sa fac pentru ea din moment ce in astia 11 ani de scoala nu m-a stresat sa am de la 8 in sus. happy Anyway. chiar daca nu voiam la facultate, tot il dadeam dar. cred ca-l luam cu nota de trecere. Mi-ar fi placut sa fiu printre putinii oameni care ajung de succes fara un **** de diploma. Mi-ar fi placut sa vin in fata la oamenii aia care zic ca fara bac ajungi maturator pe strazi si sa le zic,, na ca se poatewinking ".Dar. pentru ceea ce vreau eu sa fac am nevoie de el. big grin.
In concluzie. bac-ul NU ESTE TOTUL, se poate face ceva si fara el. Trebuie doar sa te duca capul. Atat. (astept hate de la aia care se bazeaza prea mult pe o hartie).

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Raspunsul asta e o prostie. 99% din cei FARA BAC(care e o mizerie de examen pe care il poate pica doar un handicapat) AJUNG MATURATORI DE STRAZI, ca exista exceptii e altceva, dar asta-i adevarul. Te rog eu, nu-i mai incuraja pe altii sa-si distruga viata.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu aștept argumente contra la ce am zis eu happy

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Daca ai nevoie si de argumente contra...hai s-o luam simplu, chiar daca nu cred ca vei intelege: din cei 35.000 elevi care au picat BAC-ul in 2017, cati crezi tu ca vor face ceva in viata exceptand munca in strainatate si meserii de genul ''incarcator-descarcator''?
In 2010 au picat vreo 50.000, cati din ei cunosti tu care in acesti aproape 8 ani sa fi realizat ceva in viata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca nu esti de bani gata si nu stii sa faci nimic, unde crezi ca ajungi?
In situatia in care nu stii sa faci nimic si alegi sa nu-ti continui studiile, tot ''un rahat'' ajungi si daca iei bac-ul, chiar si daca termini o facultate si nu esti bun de nimic, tot acolo o sa ajungi.

| Alphahkbg a răspuns (pentru anonim_4396):

Gen prost cu diploma laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am zis de bani gata m-am referit si la cei care si i-au facut singuri fara bac, dar sunteti prosti si nu stiti sa ganditi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am zis "de bani" gata m-am referit si la cei care si i-au facut singuri fara bac, dar sunteti prosti si nu stiti sa ganditi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Proasta de fapt esti tu pentru ca nu stii sa te exprimi si cred ca ai si anumite probleme psihice.

| IIIshaneIII a răspuns:

Un rahat sigur nu, dar un C.A.C.A.T ai mari sanse in ambele cazuri

| nda a răspuns:

Se exagereaza. Poti duce o viata normala si fara bac. Dar diploma aia iti deschide mai multe usi.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Se exagereaza. Sunt multi care au facultatea si tot nu au ce lucra, foarte amuzant, mor de ris. in viața contează sa faci ce îți place. Nu te lasă influențat.

Răspuns utilizator avertizat
| veryhonest a răspuns:

Exagereaza. Dupa ce iei bacu tot un rahat esti. Ca sa-ti creezi viitoru trebuie sa iti folosesti capul, nu sa dai (doar) un amarat de examen, iar apoi sa mergi la o facultate. Totul trebuie planuit, facut cu cap, daca nu vrei sa ai o viata liniara.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Depinde unde vrei sa muncesti.
In ziua de azi mai toate firmele care angajeaza iti cer bac-ul.
De angajat o sa te angajezi si fara bac daca esti o persoana harnica ...care nu fuge de munca.
Ar fi bine sa te axezi pe o meserie care o cunosti, sa fi foarte bun pe ea...in felul acesta devi mester bun si apreciat.
Ar fi bine sa te ambitionezi mai mult ...ca pe viitor sa ai si bacu luat, nu se stie cand si la ce iti foloseste.

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns:

Cand o sa se duca banii, si parinti vor da coltul, ajung sa fii singur si toti ``prietenii`` te vor lasa balta pentru ca nu mai ai bani, deci mai bine te chinui putin cu bacul ca sa te descurci singur

| Eminesc9999 a răspuns:

Am 6 clase si fac pe luna 3000 de euro lucrez deci n-am nevoie de bac sau scoala tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Eminesc9999 a răspuns (pentru sd190):

Da nu stiu ce ii aia furathappy lucrez ca tot omu si fac bani imi intretin familia deci fara scoala poti face bani si sa te descurci da doar sa te duca capu putin Fundaa daca vrei

Răspuns utilizator avertizat
| Eminesc9999 a răspuns (pentru sd190):

Imi dai si mie funda laughing?

Răspuns utilizator avertizat
| Eminesc9999 a răspuns (pentru sd190):

Aaaa oky tongue )))