| Lester23 a întrebat:

Chineza sau Germana?

Care dintre ele 2 este cel mai benefic?

Ofer funda happy

Răspuns Câştigător
| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Chineza.Usor o sa ne "cucereasca" astia piata mondiala.Sincer faza e ca germana te ajuta foarte tare in tari precum Germania,Austria,Elvetia,Liechtenstein, dar ai putea sa o folosesti si la un job din afara acestor tari, asta in cazul in care o sa comunici cu clienti de acolo(e mai bine platita germana decat engleza pe piata din Romania).

INSA cati oameni care sa vorbeasca chineza cunosti? Eu daca ma gandesc bine niciunul, in timp ce imi vin in minte destule persoane care vorbesc germana. Faza e ca in ultima vreme chineza a ajuns sa conteze destul de mult, si crede-ma ca la un interviu faptul ca le spui ca sti chineza poate cantari FOARTE MULT. Vorbitori de germana gasesti usor, insa de chineza nu chiar atat de usor.

BAfta!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Chineza este foarte grea sunt multi care dupa multi ani se incurca usor plus ca nu prea ai cu cine sa o vorbesti, referitor la cat de importanta e china da e importanta atata timp cat astia au companiile acolo daca maine europa si america numai cumpara astia sunt in colaps economic, invata germana e mult mai bine si engleza, ai vazut ce salarii sunt in china?

| Felys a răspuns:

Chineza este extrem de grea, plus ca ei sunt foarte multi, nu prea mai e loc si pentru altii, totusi cu engleza te descurci in mult mai multe tari decat cu limbile mentionate de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Ziua! Dupa parerea mea este mai usoara germana, deoarece are mai putine cuvinte, si va recomand Germana.Larevedere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi oferi funda...PLS?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai cersi funda happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Scuze ca am cersit funda.Te rog sa ma ierti.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce presimt ca raspund asta e ceva gen :,, da care-i problema ta? " happy
Pur si simplu, oferi raspunsuri de placere... Iar cel care a pus intrebarea iti ofera funda pentru ca asa vrea el sau ca raspunsul tau l-a ajutat foarte mult, nu ca scrii tu,, imi dai te rog frumos funda?"

Pune ceva mai mult efort in raspunsuri si iti recomand sa raspunzi la ce te pricepi tu cel mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Pai da asa fac.Da, in plus, nu o fac doar pentru funda, ci si pentru. ca vreau sa ajut oamenii.

| missfatadelatara a răspuns:

Depinde unde vrei sa ramai: Europa sau Asia.

| Volsvagan70 a răspuns:

Chiar daca ai dat funda, am sa-ti zic ceva. Chineza nu este folositoare in momentul de fata, si nici nu va fi in viitorul apropiat. Nu te lua dupa chestia asta ca au piata mare sau ca e o limba grea si nu prea vorbita. Si Afrikaans e o limba nu prea vorbita, asta nu inseamna ca trebuie sa o inveti. De asemenea, Chineza nu are la ce sa-ti ajute in Romania, daca stau si ma gandesc, nu e folositoare in Europa chiar. La ce sa iti trebuiasca Chineza? La turnat jucarii? Vrei sa te duci in China/Indochina sa lucrezi pe un salariu mai prost decat in Romania? (Da, exista si mai prost decat in Romania). Iti recomand sa inveti Germana, Elvetienii ofera salarii babane pentru vorbitorii de Germana, asta in caz ca vrei sa emigrezi din Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| emipenet a răspuns:

Ambele, fiecare ajuta, spre exemplu, in china trebuie chineza, si in Germania trebuie germana
funda?

| LionKiller7 a răspuns:

Cei mai mulți milionari sunt în China.

| Mariaa6745 a răspuns:

Buna.
Deci chineza mi se pare cea mai grea... dar parca parca tot germana e mai importanta, zic eu. Eu una as zice ca germana e mai benefica.
happy