| Luka杀手的女孩 a întrebat:

Ciao TPU, stii in ce an s-a creat povestea "bunica"de Barbu Stefanescu Delavrancea si in ce an s-a creat povestea "stejarul din borzesti"de Eusebiu Camilar?
funda

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. In primul rand, cele doua povesti nu ''s-au creat'' ci au fost scrise. In al 2lea rand, Delavrancea a scris ''Bunicul'', nicidecum ''Bunica''. A publicat prima data povestea in revista ''Literatura si Stiinta'' in 1893. ''Stejarul din Borzesti'' a fost prima data publicata in revista ''Convorbiri Literare'' la 1 ianuarie 1882. Ai grija pe viitor cu gafele acestea... Spor la lecturat!

| Luka杀手的女孩 explică (pentru TheAce):

Frate,am o carte de el care e si bunica deci... taci

| TheAce a răspuns (pentru Luka杀手的女孩):

In loc sa multumesti frumos pentru informatii, raspunzi agramat, batjocorind limba romana. Nu-i bai, bacul va plati politahappy.

| Luka杀手的女孩 explică (pentru TheAce):

Mda...bine multumesc si nu m-am prins ce inseamna ultima fraza dar sper sa nu ma fii injurat

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poveştile se scriu, nu se "creează". Restul de informaţii se găsesc pe wikipedia, dacă tot ai net.