| MâţaD a întrebat:

Cine a citit cartea "Bunica se pregateste sa moara", despre ce este vorba (in mare)?

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Despre o bunica care se pregateste sa moara.

| MâţaD explică (pentru MeimeiPinguinu):

Mda...cred ca oricine si-a dat seama de astahappy

| TheQuestioner a răspuns:

Intra aici si asculta : http://www.carteaaudio.ro/index.php?page=player&clasa=c9, sincer nu am citit cartea si nici nu am auzit de ea.

| Irinnaaa a răspuns:

In cazul in care mai ai nevoie, e o nuvela simpla, titlu spune totul. E vorba despre un barbat ( nu este numit ) care vorbeste despre viata bunicii lui, pe scurt. E o nuvela de vreo 15-20 de pagini. Povesteste cum ea, in tinerete, era o persoana foarte activa, zglobie, desteapta, atenta la tot ce se intampla, avea grija de socotelile intregii mosii, era o gospodareasa buna si tot asa. Dar in "prezent", ajusese foarte placida, batrana ( atat de batrana incat obosea si cand se ridica de pe scaun si nici pana in gradina nu se mai putea duce - loc care ii creea o deosebita placere - ), statea numai pe un scaun si privea pe fereastra, era bolnavioara, nu mai auzea, in sfarsit, se pregatea sa moara. Ajunsese la 80 de ani si era vaduza, sotul ei - pe care-l iubise nespus de mult - moare la Bucuresti, la 70 de ani, tocmai in ziua de Paste si desi dorea sa-l intalneasca si sa fie din nou impreuna, se temea de moarte foarte tare si nu dorea sa ajunga singura, in intuneric, 2 metrii sub pamant.
Si cam asta e... sper ca te-a ajutat cu ceva. happy