| noemi99 a întrebat:

Ce s-a intamplat cu Isabela din Suleyman Magnificul? A murit?

7 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Cam da. Presupun ca ai urmarit episoadele cat de cat. Dupa mai multe intamplari, servitoarea moarta a Isabelei si Isabela (in viata) sunt aduse in camera de spalatorie. Hurrem este instiintata de catre Nigar ca ambele sunt acolo si ca Isabela inca traieste. Hurrem merge, poarta o discutie cu ea, ii spune ca ea (Hurrem) a castigat in lupa pentru iubirea sultanului. Apoi ii pune un sac in cap. Ii spune apoi boierului Gul si odaliscai Nigar sa scape de ele, sa le arunce in mare.
Asadar, pana dimineata, ambele au disparut, in mare. Isabela a murit inecata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| LolaLollita a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu? Atunci cum au scapat de ea?

| Q69 a răspuns:

Producatorii chiar au specificat ca serialul NU e un documentar! Se inspira din istorie, respecta datele, faptele importante. dar e doar un serial, care are nevoie de intrigi. Asa ca se brodeaza din greu pe marginea faptelor istorice
Isabela fortuna cea reala nu a fost prinzoniera la turci niciodata si a trait cu mult inainte ca Suleyman sa fie sultan
iar cea din serial a disparut... un mister
cine a studiat istoria stie ca personajele principale din serial au existat in realitate dar ce s-a intamplat cu adevarat in spatele usilor inchise istoria nu are detalii

| LolaLollita a răspuns (pentru Q69):

Da, dar noi vorbim doar de serialhappy nu de istorie.

| KittyKa a răspuns:

Pana acum, nu a aratat ce-au facut cu ea. Poate mai incolo va aparea ceva sau cineva care sa o ameninte pe Hurrem cu dovada ca Hurrem a alungat-o sau omorat-o pe Isabela happy E doar o chestiune de timp... Asa s-a intamplat si cu caietul lui Leo, mai tii minte? happy

| LolaLollita a răspuns (pentru KittyKa):

Dar daca ai fost atenta, Suleyman si-a cam dat seama ca din cauza lui Hurrem a disparut Isabella(cand i-a pus mana in gat pe balcon, dar apoi a sarutat-o). Cu totii stiu asta, dar nu au dovezi. Insa cine stie? Poate va aparea ceva mai incolo.