| GulDan a întrebat:

Cine a dat bacu la biologie, am nevoie urgent de sfaturi!

Nu stiu ce sa aleg intre celula vegetala si anatomia umana

Mie imi place mai mult anatomia umana! UNDE E MAI MULT DE INVATAT SI DE RETINUT?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Eu am dat bacul la biologie, dar acum 5 ani, si nu aveam de ales intre ce biologie, ci de ales intre chimie, fizica si biologie, fiind la profil tehnic.
Nu prea stiu ce tip biolologie am dat, deoarece le aveam pe toate, adica si anatomie si vegetala, si genetica.
Eu am invatat dintr-o carte, deoarece eu am facut biologia decat 2 ani.
Mie una mi se pare mai usor biologia umana decat cea vegetala, adica cea vegetala are si denumiri in latina si e mai complicat.
Da la ce iti place tie mai mult si la care stii ca excelezi, crede-ma daca dateam la fizica sau la chimie, eram varza, nu imi place matematica, asa la biologie am luat 7 parca, a fost mai complicat la genetica, pe care nu am facut-o in scoala, si nici nu era in cartea cumparata de mine.

| Teardrop a răspuns:

Anatomie umană e pleonasm. Eu zic să te ocupi puţin şi se Limba Română.

| sappy a răspuns:

Trebuie sa alegi intre:
1)Anatomie si fiziologie umana Genetica si ecologie umana
2)Biologie vegetala si animala

Acum depinde si de profil, cel mai bine te uiti pe cateva modele de subiecte si alegi ce ti se pare mai usor!
Din proprie experienta si spun ca este greu oricum eu am dat la "Biologie vegetala si animala"!