| bombo9 a întrebat:

Cine a descoperit Tasmania?

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu ai precizat daca te referi la Marea Tasmaniei sau la insula Tasmania. Marea Tasmaniei este situată între Australia şi Noua Zeelandă, în partea de sud-vest a Pacificului de Sud. Numele ei este dat după navigatorul olandez Abel Tasman, care în 1642-1643 a descoperit şi insula Tasmania. Pe 24 noiembrie 1642, Tasman zăreşte coasta vestică a unei insule, căreia îi dă numele "Pământul lui Van Diemen", în onoarea guvernatorului de atunci al Companiei Olandeze a Indiilor de Est. Ulterior, colonialiştii englezi îi vor da numele Tasmania.

| elena a răspuns:

In 1642 de navigatorul olandez Abel Tasman, capitala Hobart(Australia).