| GoSsip GiRl a întrebat:

Cine a fost Winston Churchill?

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sir Winston Leonard Spencer Churchill (n. 30 noiembrie 1874 - d. 24 ianuarie 1965) a fost un om politic britanic, prim-ministru al Regatului Unit în Al Doilea Război Mondial, laureat al Premiului Nobel pentru Literatură în 1953.

Sanatate.

| antonia09 a răspuns:

Sir Winston Leonard Spencer Churchill (n. 30 noiembrie 1874 - d. 24 ianuarie 1965) a fost un om politic britanic, prim-ministru al Regatului Unit în Al Doilea Război Mondial, laureat al Premiului Nobel pentru Literatură în 1953.

A fost membru al parlamentului din 1900; ministru în diferite guverne între 1908 - 1929; lord al amiralităţii între 1911 - 1915; lider al partidului conservator între 1940 - 1955; prim ministru între 1940 - 1945 şi 1951 - 1955. Pe lângă prestigioasa sa activitate politică, militară şi statală, Winston Churchill a avut o imensă activitate literară în domeniile de memorialistică, istorie şi publicistică, fiind şi un excepţional orator.
Pentru mai multe detalii :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill

http://www.e-referate.ro/referate/Winston_churchill2005-03-18.html

| olimpiaherra a răspuns:

Winston Churchill s-a născut la şapte luni în cadrul căsătoriei contractată cu opt luni înainte între lordul Randolph Churchill, descendent al familiei Marlborough şi Lady Randolph Churchill (născută Jennie Jerome), fiica milionarului american Leonard Jerome. Winston Churchill a fost corespondent de presă în Cuba în timpul campaniei spaniole din 1895. De asemeni, a participat la campaniile militare din India, Egipt, Sudan, şi la războiul burilor. A fost membru al parlamentului din 1900; ministru în diferite guverne între 1908 - 1929; lord al amiralităţii între 1911 - 1915; lider al partidului conservator între 1940 - 1955; prim ministru între 1940 - 1945 şi 1951 - 1955. Pe lângă prestigioasa sa activitate politică, militară şi statală, Winston Churchill a avut o imensă activitate literară în domeniile de memorialistică, istorie şi publicistică, fiind şi un excepţional orator.

Datorită vastei sale activităţi politice, Winston Churchill este recunoscut ca unul din cei mai importanţi conducători din istoria Regatului Unit şi a lumii întregi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ...cineva din istorie