| calubalan a întrebat:

Avea dreptate Winston Churchill cand spunea: "cel mai bun argument împotriva democraţiei este o discuţie de 5 minute cu un votant obişnuit"?! http://twurl.nl/gg5jtn

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Presupun ca acest gand i-a venit autorului in momentul cand traversa o multime si votantul "ocbisnuit"l-a oprit si i-a dat lectii de coportament politic, rasucindu-i un nasture de la haina! Fiindca, in timp ce gloata aplauda frenetic, individul gaseste totdeauna motive sa se creada atotstiutor si atotcunoscator.Democratia e o scuza pentru "tragerea de sireturi"; cu oricine.De altfel, spectacolul de decredibilizare care se petrece zi de zi pe ecranele televizoarelor noastre e cea mai buna dovada ca prin democratie multi inteleg balacareala. Oricine isi poate permite sa spuna orice.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Clar da!

| Parker a răspuns:

Nu. In primul rand cine este Wiston Churchill? Sincer n-am auzit de el.Chit ca a fost prim-ministrul Angliei si laureat al premiului Nobel pentru literatura.
Daca nu era democratie, dumnealui nu mai putea sa deschida gura si sa spuna un nonsens ca ala cu democratia.