| Thecurious a întrebat:

"Imperiile viitorului sunt imperiile mintii" -citat din Winston Churchill.
Cum il interpretati?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cel mai mare imperiu fiind azi al unora porniți din Orientul Mijlociu care mint.

| FreddieM a răspuns:

Banuiesc ca vrea sa spuna ca toate marile realizari ale umanitatii, pleaca de la idee, dar nu doar asta. Dat fiind ca a rostit aceasta expresie in vremuri cand umanitatea era tulburata de efectele dezastruoase ale razboiului, se referea la faptul ca am putea spera la o lume mai buna, la o cooperare a natiunilor spre progres pe cale pasnica si rationala.
Ar mai fi o alta interpretare personala.
Traind consecintele dezatruoase ale razboiului, Churchill realizeaza ca progresul nu se poate realiza prin distrugere reciproca, ci prin strategii rationale, care dupa cum se vede Imperiul Britanic le-a si aplicat, ulterior devenind una din cele mai influente tari de pe planeta.
Sper sa te multumeasca interpretarea mea, o zi buna

| Dorotheea21 a răspuns (pentru FreddieM):

Pana sa isi dea el seama ca realizarile umanitatii pleaca de la idei, a avut o idee stralucita, sa faca un imperiu al secerii si ciocanului atunci cand a impartit Europa cu Stalin, pe un colt de masa din cate am citit. Cu asa o idee, teama de distrugere reciproca despre care ai scris a mai durat numai pana in 1990. happy
Sau a fost inconsecvent cu propriile idei, sau ce a scris TheCurious se traduce altfel. Pacat ca trebuie sa plec, sunt TheCurioasa sa iti urmaresc contraraspunsul.
Pe diseara. happy

| minrest a răspuns (pentru Dorotheea21):

Dupa cum ar trebui sa stii, Churchill a inceput Razboiul Rece. Impotriva Uniunii Sovietce. Ce a impartit cu Stalin, a fost influenta pe perioada WWII. Uniunea Sovietica a ocupat Europa de Est in razboi, si si-au impus sistemul lor. Marea Britanie sub conducerea lui Churchil li s-a opus, apoi si SUA. Chiar Churchill a luat initiativa luptei contra URSS, care a fost continuata pana la eliberarea Europei de Est. Cum putea Churchill sa il convinga pe Stalin sa nu isi anexeze partea de Europa pe care o cucerise in razboi? Ce usor e sa ne plangem, tocmai noi, care am atacat Natiunile Unite cu 27 de divizii! Noi romanii am luptat de partea Germaniei naziste, si acum ne plangem ca ne-au ocupat rusii.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru minrest):

Stai o clipa. happy
Nu m-am plans. A fost un raspuns adresat altui membru si in legatura cu o serie de realizari pe care acesta le ridica in slavi.
Asa cum l-a convins sa lase Grecia occidentului, tot asa ar fi putut sa incerce mai mult pentru Romania, e o parere a mea, nu am studii in domeniu.

| Thecurious explică (pentru Dorotheea21):

Regele Mihai spunea ca Churchill si Roosevelt aveau alte treburi.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Treburi mai importante decat situatia Romaniei.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Thecurious):

Multumesc, dar comentariile tale vin prea tarziu.

| Thecurious explică (pentru Dorotheea21):

Sunt un om super ocupat.

| minrest a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ok, nu te-ai plans inseamna, scuze. NU a convins Rusia sa lase Grecia occidentului, a fost un razboi civil foarte greu pe care comunistii l-au pierdut, peste ani buni, in Grecia. Grecia nu a fost cucerita in razboi de rusi, nu a fost ocupata de armata sovietica! Churchill a facut ceva pentru Romania, si pentru toti ceilalti estici, prin discursul de la Universitatea din Fulton, a denuntat URSS declansand, prin autoritatea lui morala, Razboiul Rece. Inca din iarna lui 1946. A aruncat o lume vestica secatuita de razboi intr-un nou razboi, fara sa aiba nevoie de nici un nou teritoriu. https://www.youtube.com/watch?v=5QuSXZTo3Uo
Da, cand era singur cu Stalin, intr-un episod de care stim numai de la Churchill, a impartit influenta in timp de razbo, adica cine hotaraste, UK sau URSS, asupra actiunilor in teritoriul ocupat de nazisti, DAR, la Conferinta de la Teheran s-a hotarat si s-a semnat, de catre Stalin, Churchill si Rosevelt, ca statele estice isi vor hotara singure soarta. Stalin nu a respectat tratatul, lumea era istovita de razboi, totusi Churchiil a aruncat-o in Razboiul Rece, mai mult ce voiai sa faca?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru minrest):

Pacat ca nu am fundita, ti'am dat doar voturi.
Multumesc, este un Raspuns. happy