| AlexValentinn a întrebat:

Cine e de acord cu zicala "Cu cat esti mai destept cu atat esti mai nefericit" si de ce?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca iti dai seama ca esti inconjurat de multi prosti.

| cristi202 a răspuns:

Sau, din Biblie: "cine isi inmulteste cunostiintele isi inmulteste si durerile".
Perfect de acord!
Cind stii putine, cercul cunostiintelor e mic, punctele ce sunt la marginea cercului, cele ce sunt la limita cunoasterii, si care tocmai acelea iti dau dureri de cap, sunt si ele putine. Iar daca stii multe, cercul este mare si acele puncte sunt mult mai multe. Un prost vede o situatie complexa ca pe ceva simplu, pentru ca nu poate sa inteleaga intreaga amplitudine a acelei situatii. Si de aceea el nu vede lucrurile care pot aduce probleme. Pentru cel destept insa, acele lucruri sunt cunoscute, el vede bine situatia, si de aceea ajunge sa aiba batai de cap.

| Drimmero a răspuns:

Cineva destept stie cum sa fie fericit, de unde sa isi genereze fericirea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inseamna ca persoana respectiva nu e suficient de desteapta pe cat crede.

| Werrich a răspuns:

Cum spune Bhagavad Gita 3.42: "Simțurile de lucru sunt superioare materiei plictisitoare; mintea este mai înaltă decât simțurile; inteligența este încă mai mare decât mintea; iar el [sufletul] este chiar mai înalt decât inteligența"

| Panamax a răspuns:

Doar un nefericit care se crede destept.

| CleanHeart a răspuns:

E doar o vorba
S-a dovedit ca oamenii inteligenti au o satisfactie mai mare de la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Căci unde este multă înţelepciune, este și mult necaz, și cine știe multe are și multă durere." - Eclesiastul 1:18

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarata zicala, cu cat esti mai destept gandesti si te preocupa mai multe lucruri, si chestiile negative in mod special pentru ca vrei sa le rezolvi, sa fie mai bine,. si esti mai constient de chestii, ai discernamant...
exista si zicala inversa: ignorance is bliss, cu cat esti mai ignorand, esti mai fericit

| Bruno92 a răspuns:

Nu stiu, da eu nu am auzit sa se imbolnaveasca vreun prost de depresie sau anxietate, fiindca are o inteligenta limitata.

| LaElly11 a răspuns:

Sunt de acord. Cu cât ești mai deștept analizezi mai în detaliu ceea ce se petrece in jurul tău și înțelegi lucruri pe care poate alții nu le înțeleg, din altă perspectivă. Orice lucru banal te preocupă in alt mod și vezi răul, adevărul, așa cum este el, acolo unde ceilalți văd doar ceea ce e evident și superficial.