| TheAlphaFemale a întrebat:

Ce parere aveti despre zicala "cei care se tachineaza, se iubesc"? Sunteti de acord cu ea?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu e o regulă. Uneori cei care se tachinează abia se suportă.

| harciog a răspuns:

Categoric,de cele mai multe ori apar din dragoste la o emisiune difuzata pe pro tv la orele 17.

| Flav a răspuns:

Pe la 14 ani, mi se parea reala afirmatia. Acum mi se pare o idiotenie.

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca au 16 ani da laughing

| BeautifulMind a răspuns (pentru Andrei7520152):

Tu cati ani ai? ...nu este de la varsta, si pur si simplu din interior. poti sa tachinezi pe cineva si prin vorbe nu numai prin fapte/gesturi, ca un fel de abordarewinking

| Purgatoriu a răspuns:

Daca ar fi asa, un tip de la mine din clasa ar trebui sa ne placa pe toate...straight face

| ThePoet a răspuns:

Nu e tot timpul adevarat, dar unii asa isi exprima sentimentul, probabil din neputinta de a-l impartasi in alt mod si din dorinta de a fi aproape mai mult timp de persoana respectiva.

| Neimportant a răspuns:

Nu este întotdeauna o regulă să fie adevărată. Tachinatul este doar pe la vârsta de 15 ani şi reprezintă totuşi un sentiment, dar când te maturizezi devine ridicol.

| Deny14 a răspuns:

Hmmm... Nu prea...

| faramatania a răspuns:

Aşa se spune,că"cei care se tachinează se iubesc",şi este puţin adevărat,a tachina pe cineva,poate fi,sau este, o formă superficială de a-i arăta că-ţi pasă, dar, de aici şi pănă la a iubi, e cale lungă.

| XatomisX a răspuns:

Da este adevarat laughing eu am patit

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Depinde, unii se tachineaza pentru ca sunt foarte buni prieteni si vor sa se enerveze happy, iar altii tachineaza din dorinta de a iesii in evidenta, iar altii tachineaza din dorinta de a-i da de inteles ca-i place de ea/el happy

Răspuns utilizator avertizat
| andreigroza19 a răspuns:

DA...nu e chiar o zicala.e ceva real.si eu cam tachinez o fata si cam sunt tachinat de unele...deci probabil e adevarat. oricum eu cred ca 90% e adevarat

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Dupa parerea mea ii cea mai adevarata zicala!

| Roman_Paula_1995 a răspuns:

Sincer este adevarat dar doar in unele cazuri! Pentru ca uneor o persoana chiar te enerveaza...dar alteori doar te joci cu persoana respectiva! Daca se intampla ca cei care se tachineaza sa se iubeasca....asta se vede la final pentru ca totusi iubirea se citezte prin faptul cum privesti persoana, si daca sunteti amici buni chiar foarte buni si va tachinati este posibil sa va iubiti!

| Iorga_Alex_1995 a răspuns:

Tachinarea face parte din jocul seductiei. Ea nu vine singura, ci insotita de limbajul trupului, atingeri, complimente si poate niste replici bune. Este in mare parte adevarat. Adica te tachinezi cu un prieten sau cu o persoana de sex opus pentru a deveni atragator in loc de a fi "in limba" pentru ea. Cand doua persoane nu se suporta acele replici nu se mai numesc tachinari, se numesc "misto-uri" si cuprind o alta forma, mai dura si in scopul de a-l pune pe celalalt intr-o lumina mai proasta. A face misto de cineva in loc de a-l tachina. Tachinarile sunt potrivite oricarei varste, cred eu. Dar sunt acceptate numai de persoanele vesele cu pofta de viata. Restul... ori sunt prea triste sau seriose ori se cred la un nivel intelectual cu totul superior acestui element din discutiile intre 2 persoane.