| spidy a întrebat:

Cine e la facultatea de constructii Bucuresti? imi puteti spune cum este acolo? am inteles ca intri usor si iesi foarte greu... daca doriti sa ma ajutati cu informatii ...trebuie un dosar pentru toate sectiile sau trebuie dosar separat pentru fiecare? in sesiunea de toamna se mai da admitere?

1 răspuns:
| kitykity a răspuns:

Atea de Constructii Civile, Industriale si Agricole este continuatoarea directa a traditiilor Scolii Nationale de Poduri si Sosele din Bucuresti, prima scoala superioara tehnica din tara - infiintata în anul 1867 si transformata apoi în anul 1921 în Scoala Politehnica, în cadrul careia studentii constructori erau pregatiti în trei sectii: constructii, hidrotehnica si cai de comunicatii.

Scoala nationala de poduri si sosele si, apoi, Facultatea de Constructii din cadrul Scolii Politehnice au format ingineri constructori sub îndrumarea unor cadre didactice de mare valoare si prestigiu: Spiru Haret, Anghel Saligny, Elie Radu, Gheorghe Titeica, David Emanuel, Traian Lalescu, Andrei Ioachimescu, Gheorghe Filipescu, N. Vasilescu Karpen, Ion Ionescu s.a. prin ale caror stradanii si realizari au fost puse bazele stiintei si tehnicii constructiilor din tara noastra.

In toamna anului 1948, ca urmare a reformei învatamântului, Facultatea de Constructii s-a desprins din Scoala Politehnica formând un institut de sine statator, Institutul de Constructii Bucuresti, în cadrul caruia Facultatea de Constructii Civile si Industriale a fost chemata sa îndeplineasca un rol important în pregatirea cadrelor tehnice superioare de constructori.
In 1968, au luat fiinta sectiile de subingineri zi si seral ale facultatii, iar în 1975 denumirea s-a schimbat în "Facultatea de Constructii Civile, Industriale si Agricole", subliniindu-se astfel locul care-i revine în formarea de ingineri si subingineri constructori pentru activitatea de proiectare, cercetare si executare a constructiilor civile, social-culturale, industriale si agrozootehnice.
In anul 1994 au fost înfiintate doua specializari noi: Ingineria si Managementul Lucrarilor de Constructii (IMLC - profilul Inginerie Economica) actualmente Inginerie Economica in Constructii (IEC) si Inginerie Urbana, Constructia si Gestiunea Localitatilor (IUCGL - profil Constructii) actualmente Inginerie Urbana si Dezvoltare Regionala (IUDR) în vederea asigurarii specialistilor la noile conditii socio-economice.
Din 1994 s-au organizat cicluri de studii aprofundate cu durata de 1 an la specializarile

Ingineria structurilor de constructii, ce cuprindea discipline ca: structuri pentru constructii specile: concepte moderne in alcatuirea si calculul structurilor din beton armat la actiuni seismice; structuri metalice multietajate; structuri metalice din aluminiu, usi si ferestre, probleme speciale de stabilitate a elementelor structurale metalice s.a.;
Ingineria geotehnica, care avea in tematica: fizica mediilor poroase; geotehnica mediului inconjurator; interactiunea teren-structuri; fundatii in conditii speciale; sinteze de cercetare s.a.;
Metode avansate in calculul constructiilor, cu teme cum ar fi: fundamente teoretice pentru codurile de actiuni seismice si climatice; metode numerice in teoria structurilor; aplicatii ale proceselor aleatoare in dinamica structurilor s.a.;
Management in constructii, aprofundeaza formarea tehnico-economica de profil pentru ingineri specialisti in management. Aria curiculara: management in constructii, managementul proiectalor asistat de calculator, managementul investitional, economia si gestiunea intreprinderii, analize economice, marketing, legislatie in constructii;
Tehnologii speciale in constructii, unde erau prevazute discipline ca: tehnica lucrarilor de zidarii; izolatii si finisaje, tehnologii speciale; analize economice; asigurarea calitatii constructiilor s.a.
In urma aderarii tarii noastre la procesul Bologna, incepand cu anul universitar 2005- 2006, s-a trecut la invatamantul de inginerie organizat pe cicluri de studiu, ciclul intai - licenta - cu durata de 4 ani, ciclul al doilea - master - cu durata de 1, 5 ani si ciclul al treilea - doctorat - cu durata de 3 ani.

Facultatea de Constructii Civile, Industriale si Agricole organizeaza:

ciclul intai in specializarile:
Constructii Civile, Industriale si Agricole
Inginerie Urbana si Dezvoltare Regionala
Inginerie Economica in Constructii
ciclul al doilea in specializarile:
DOMENIUL INGINERIE CIVILA pentru specializarile:
Inginerie structurala
Proiectarea constructiilor civile si industriale in zone seismice
Ingineria cladirilor
Tehnologia si managementul lucrarilor de constructii
Dezvoltarea urbana si regionala
DOMENIUL INGINERIE SI MANAGEMENT pentru specializarile:
Managementul proiectelor in constructii
DOMENIUL INGINERIE CIVILA SI STIINTE ALE EDUCATIEI pentru pentru specializarile:
Tehnologii didactice asistate de calculator (master didactic) - durata 4 semestre 120 credite
DOMENIUL STIINTE ALE EDUCATIEI SI INGINERIE SI MANAGEMENT pentru pentru specializarile:
Management educational - durata 4 semestre 120 credite
Conducerea FCCIA
Consiliul FCCIA
Membrii FCCIA in senatul UTCB
Secretariat
Departamente
Centre de cercetare