| FullOfProblems a întrebat:

Cine era Saddam Hussein? am auzit ca are o legatura cu diavolul sau asa ceva...
cel care ma lamureste primeste funda

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Ezoterismul e inclus in categoria Religie. Aici vei afla doar lucruri spre cultura ta generala. Diavoli, ingeri, apocalipse, la alte categorii.
Saddam Hussein a fost presedintele Irakului intre anii 1979 si 2003. In acest interval a fost si prim ministru cativa ani, vreo 10. A intrat la putere dupa o lovitura de stat, si a devenit dictator. A fost un lider bun pentru inceput, economia tarii partial desertificata a crescut mult la inceputul regimului sau. Daca ai mai vorbit cu oameni in varsta, ai aflat ca multi romani au mers in Irak sa munceasca pe vremea lui Ceausescu, in asa numita "tara prietena". De asta soldatii romani au fost primiti mai bine decat oricarea alti soldati in timpul ocupatiei NATO. Daca ai vorbit, daca nu, afli acum. Saddam Hussein a dus razboi cu Iran, a pierdut, a purtat razboaie in Golf, le-a pierdut, totusi a ramas la putere. Din pacate populatia a dus-o din ce in ce mai rau, el insa era orbit de putere, a masacrat multi razvratiti. Dupa atacurile de la 11 septembrie, in care 2000 de americani au murit si economia tarii a fost grav afectata, NATO a atacat Irakul. In 2003, Saddam Hussein a fost capturat. In 2006 instanta Irakiana l-a condamnat la moarte prin spanzurare. Amurit calm, cu Coranul in mana, spunand ca irakienii trebuie sa fie uniti si sa nu se opreasca din a lupta cu Iran. A fost inmormantat in orasul natal, langa fiii lui, morti in 2003, la capturarea sa.
Daca urmatoarea intrebare e "cine a fost Osama Ben- Laden?", cauta pe Wikipedia.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Rău ai auzit. Cine ţi-a spus o asemenea prostie?
Nu este nimic de lămurit.
A fost doar conducătorul mişcării de eliberare a Palestinei. Care s-a aflat şi se mai află încă în conflict cu statul Israel.
Asta-i tot!

| charleslouboutin a răspuns:

Wikipedia. Si nu are nicio legatura... spre deosebire de diavol, Saddam Hussein chiar a existat. bafta.