| anonim_4396 a întrebat:

Cine folosea in opera sa cuvinte ca "ma parole" sau "furculition"? V. Alecsandri sau I. L. Caragiale? mai stiti si alte astfel de cuvinte in operele lor?

Răspuns Câştigător
| patrisia09 a răspuns:

Bampir(vampir)
scrofulosi(scrupulosi)
renumeratie(remuneratie)
adrisant, adaogi, bravos, docoment, enfluenteze, famelie, mondir, prinz, tiveleste...
Toate sunt din comedia O scrisoare pierduta de I Le Caragiale.
In opera sunt mai multe eu am enumerat doar cate mi-am amintit.

| sabin89 a răspuns (pentru patrisia09):

Unde apare cuvantul "furculition" in O scrisoare pierduta?

2 răspunsuri:
| TheBlueExorcist a răspuns:

I.L. Caragiale. Nu-mi aduc aminte si alte cuvinte deocamdatasad