| MissYMarYa a întrebat:

Cine imi explica cum se rezolva irul de rapoarte egale dau funda pentru explicatie + ex

Răspuns Câştigător
| adimancool a răspuns:

F simplu,, sirul de rapoarte egale este un sir de rapoarte cu acelasi rezultat fiecare...sirul de rapoarte egale este egal cu suma numaratorilor supra suma numitorelor. 1\2=2\4=4\8=1+2+4 supra 2+4+8=7 supra14=0, 5. poti verifica, ca fiecare fractie este egala cu 0, 5.imi dai funda? esti in clasa 6a nu?

| xSkrillex a răspuns (pentru adimancool):

Ma dar daca este pentru laturi sau unghiuri

2 răspunsuri:
| HarMonyy a răspuns:

Este usor...happy Sirurile de rapoarte egale se formeaza doar atunci cand unghiurile sunt direct proportionalehappy Sirurile de rapoarte egale inseamna fractii. Uite o problema: Doua unghiuri complementare sunt direct proportionale cu numerele 2 si 7. Determinati masurile celor 2 unghiuri.happy Rezolvarea: {a; b} d. p. {2; 7}--> d. p. inseamna sir de rapoarte egale.happy nu pot scrie fractiile pe calculator, dar iti zic in cuvinte: a supra 2= b supra 7= K. a+b=90 grade C, pentru ca unghiurile suplementare au 90 de grade. {a, b} d. p. {2, 7}, a supra 2=b supra 7=a+b supra 2+7= 90 supra 9= 10k. apoii. a=2 x 10 = 20 si b=7 x 10= 70 si s-au aflat unughiurile complementare. Incearca sa scrii pe foaie rezolvarea pentru a intelege...happy Sper ca te-am ajutat cat de cat.happy pupkiss