| MissYMarYa a întrebat:

Cine imi explica exercitiile cu direct proportionale si indirect proportionale?

Răspuns Câştigător
| SamSon a răspuns:

Invers proportionalitatea se exprima printr`un sir de produse egale. Direct proportionalitatea se exprima printr`un sir de rapoarte egale.

Direct Prop= 2 Marimi se numesc d. p (direct prop.) atunci cand, una dintre ele creste/scade de un numar anumit de ori, si cealalta creste/scade de acelasi numar de ori.
Invers Proportionaliatea= 2 Marimi se numesc i. p (invers prop.) atunci cand, daca una din ele creste/scade de un numar anumit de ori cealalta scade/creste de acelasi numar de ori.

Uite un exemplu de exercitiu, poate te va ajuta:
"Sa se imparta 180 in parti d. p cu nr 2, 3, 5.

Rezolvare:
Fie x, y, z partile.
x, y, z dp 2, 3, 5 => [rezulta] x/2=y/3=z/5=K (/=pe, supra)
x+y+z=180
x=2k
y=3k
z=5k
2k+3k+5k=180
=10k=180 |:10
ca=18. Ai aflat cat reprezinta K acum trebuie sa afli x, y, z si proc.astfel:

x=2*18=36
y=3*18=54
z=5*18=90.
Acesta a fost un ex. cu d. p, acum iti voi scrie si unu' cu ip.

"Sa se imparta nr 620 in parti ip cu 2, 3, 5.

Fie x, y, z partile
x, y, z ip cu 2, 3, 5. => x*2=y*3=z*5 (*=ori) = K => x=ca/2, y= ca/3, z=ca/5.
x+y+z=620

=> ca/2 (amplifici cu 15) +ca/3 (amplifici cu 10) + ca/5 (amplifici cu 6) =620

15k/30 + 10k/30 +6k/30=620

=31k/30=620
31k=620*30
ca=620*30/31 (tot simplifici ce se poate)
ca=600. (ai aflat K acum afli x, y, z)

x=600/2 =>300
y=600/3=>200
z=600/5=>120.

| sabin89 a răspuns (pentru SamSon):

Excelenta explicatia!

| SamSon a răspuns (pentru sabin89):

Ma bucur ca te-am putut ajuta

| sabin89 a răspuns (pentru SamSon):

Nu m-ai putut ajuta, ca eu stiam. Ai ajutat pe cea care a pus intrebarea. Eu am remarcat numai expunerea pe care ai facut-o.

| ALEXANDY a răspuns (pentru SamSon):

Dc amplifici cu 15 cu 10 si cu 6

| Negoi_Cristi_1983 a răspuns (pentru SamSon):

Mersi azi dau test si nu stiam sa le fac

| Tita_Anda_1992 a răspuns (pentru SamSon):

De ce ai amplificat cu 15, 10 si 6?

10 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Ex: Suma a doua numere direct proportionale cu 2 si 3 este 25, care sunt numerele?

Intai transcriem problema matematic:

O prima metoda ar fi urmatoarea-notam proportia cu o constanta k.

Alta metoda-folosirea proportiilor derivate:

Acelasi lucru si daca sunt mai multe necunoscute:
Ex: Sa se determine numerele x, y si z stiind ca sunt invers proportionale cu 0, (3); 0, 5 si 0, 25 si ca 6x+2y-5z=50.

Ex: Stiind ca x si y sunt direct proportionale cu 3 si 5 sa se determine.

Ex: Calculati valoarea raportului, daca.

Sursa: http://scoala.seitin.ro/grad1/index.php?pagina=ex8&mn=menu1

Uite si exercitii pentru test: http://www.didactic.ro/materiale-didactice/56506_proportionalitate

| DouăPuncteParanteză a răspuns:

{x, y, z} x/2=y/4=z/6==k
D. P ==>>
{2, 4, 6}

x=2k
k{ y=4k
z=6k

k x (2k+4k+6k)=180(de grade)
k x 12=180
180:12=15
k=15

| Negoi_Cristi_1983 a răspuns:

2 marimi variabile se numesc d.p, daca depind una de cealalta, astfelincat daca una creste de un nr. de ori, at.si masura celeilalte creste de acelasi nr. de ori

| Arslan_Beby_1988 a răspuns:

Am si eu o intrebare la mine e ceva de genul un exercițiu: sa se împartă 208 in parti dl cu nr. 0, 1(6) si 0.375 cum se face ca tot mult