| zuzyalecsutza a întrebat:

Ce inseamna direct proportionale?:O

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Direct proporţional = două mărimi se numesc direct proporţionale dacă depind una de alta, astfel încât dacă una dintre ele se măreşte (se micşorează) de un anumit număr de ori, atunci şi cealaltă se măreşte (se micşorează) de acelaşi număr de ori.

Invers proporţional = două mărimi se numesc invers proporţionale dacă depind una de alta, astfel încât dacă una dintre ele se măreşte (se micşorează) de un anumit număr de ori, atunci cealaltă se micşorează (se măreşte) de acelaşi număr de ori.

| zuzyalecsutza explică (pentru zdrangoi):

Woww nu am inteles nimic sad

| zuzyalecsutza explică (pentru zdrangoi):

Uite problema :calculati perimetrul dreptunghiului cu L de 35 cm, stiind ca l si L sunt DIRECT PROPORTIONALE cu numerele 4 si 7

| LucianStroe a răspuns (pentru zuzyalecsutza):

A avut dreptate cine a zis ca elevii din ziua de azi sunt praf si varza.

| zdrangoi a răspuns (pentru zuzyalecsutza):

Gandeste putin : daca L=35, deci cu 7x5, cat trebuie sa fie l (=4) daca sunt direct proportionale?
Deci daca 7 (L)se mareste de 5 ori (x5), cu atat se mareste si cealalta, deci tot de 5 ori, deci 4x?
Asa afli laturile.
Perimetrul dreptungiului cred ca stii sa-l calculezi.
Si sa stii ca e interzisa postarea de intrebari legate teme, probleme, ca si raspunsurile de altfel.
S-ar putea ca raspunsul meu sa fie sters de Admini.

8 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

L/L = 4/7 ( / = fractie) => 7l = 4L, si asa mai departe cu rezolvarea happy. Pe termeni mai romanesti, cele doua marimi depind una de alta. In exemplul asta, daca l creste de 7 ori, automat L creste de 4. Daca o marime se modifica, se va modifica si cealalta, in functie de prima.
Un exemplu practic este atunci cand lucrezi in domeniul medicinei, la privat, si banii ii primesti in functie de cati pacienti ai. Suma de bani e direct proportionala cu nr pacientilor pe care ii tratezi. Cu cat tratezi mai multi pacienti, cu atat castigi mai multi bani happy
Hope u got it

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Două mărimi variabile sunt direct proporționale, dacă depind una de cealaltă, astfel încât dacă una crește de un număr de ori, atunci și cealaltă crește de același număr de ori. Între două mulțimi finite de numere se stabilește o proporționalitate directă, dacă și numai dacă se poate forma un șir de rapoarte egale, astfel încât mulțimea numărătorilor rapoartelor să fie una din mulțimi, iar mulțimea numitorilor rapoartelor să fie cealaltă mulțime." - SURSA :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Propor%C8%9Bionalitate

Toate cele bune.

| SLS a răspuns:

Cand depind unul de altul. Daca unaul creste sau scade de n ori, atunci si cealalat face acelasi lucru tot de n ori.

| adinaTPU a răspuns:

Cel mai bine intelegi prin exemple: asa ca uite aici explicatii si exemple: http://vioricavinersan.wordpress.com/......asa-a-6-a/