| sanea06 a întrebat:

Cine imi explica si mie sensul la aceasta ecpresie printr-o poveste, s-o inteleg mai bine.

Expresia : a sti cate parale face cineva!, dar daca nu puteti printr-o poveste, doar explicati.

Răspuns Câştigător
| Teomari a răspuns:

A sti cate parale face cineva se refera la a stii cat valoreaza acea persoana in functie de comportamentul sau, gandire sa. Spre exepmlu e ca si cum i-ai zice ciuva:Nu faci bani, adica nu esti bun de nimic esti prost. Funda?