| Gickanho a întrebat:

Cine imi poate enumera si mie cateva stereotipuri si prejudecati care se intalnesc in istoriografia Romaneasca

Răspuns Câştigător
| BubbleGum22 a răspuns:

Un vechi stereotip cultural: Balcanii şi balcanismul
După ce „Balcanii" au devenit un construct arbitrar, iar „balcanismul", un discurs
eurocentric al inferiorizării unei părţi a Europei devenită alteritate, imaginile, stereotipurile,
discursurile apusene asupra Balcanilor în opinia Mariei Todorova au avut şi mai au o
ontologie aparte faţă de cea a Balcanilor reali, aceasta din urmă mult mai profundă, enigmatică
şi greu de definit. Prin urmare, dincolo de „imaginea împietrită a Balcanilor" apare „o realitate superioară, o oglindire a lumii fenomenale, a esenţei şi naturii sale adevărate, de la «numen» la «fenomen»