| Dragosh97 a întrebat:

Imi poate enumera cineva cateva metode de combatere a violentei?

4 răspunsuri:
| SentimenteColorate a răspuns:

1 nu fura
2 nu injurat
3 respecta
4 succes :X

| Detanatar a răspuns:

1. respectarea stricta a Regulamentului Scolar si al Regulamentului de Ordine Interioara prin :
-cunoasterea continutului acestor regulamente de catre fiecare elev si parinte;
-aplicarea stricta, prompta si corecta a prevederilor acestor regulamente, in toate cazurile, in mod gradual si cu comunicarea acestor masuri catre cei in cauza;
-popularizarea actelor si sanctiunilor administrate, in randul elevilor si parintilor, ca mijloc de descurajare a acestor acte.
2. intarirea pazei si ordinii in scoala prin:
-contracte cu institutii de paza si protectie, asigurarea de fonduri banesti pentru plata angajatilor permanenti in asigurarea pazei si protectiei elevilor si cadrelor didactice pe timpul programului;
-intarirea pazei si ordinii prin personalul propriu angajat, pe intreaga perioada a cursurilor;
-supravegherea permanenta a incintei scolii cu ajutorul unor camere video( unde e posibil);
-accesul in scoala se va asigura pe o singura intrare;
-imbunatatirea serviciului pe scoala al cadrelor didactice pentru supravegherea atenta a elevilor si pentru evitarea oricaror accidente sau evenimente nedorite;
-sesizarea prompta catre organele de ordine ale statului a oricaror evenimente sau acte de violenta ce s-au manifestat sau risca sa se produca in unitatile scolare, colaborarea stransa cu politia locala sau de proximitate si cu jandarmeria;
-se va acorda atentie speciala elevilor sau grupurilor potential-agresive, desfasurand activitati de preventie a faptelor negative.
3. imbunatatirea activitatii educative prin:
-teme de dirigentie pe tema deviantei comportamentale, delincventei juvenile, violentei de orice fel, infractionalitatii, la toate clasele, cu continut adaptat varstei si caracteristicilor
clasei; prezentarea unor cazuri aparute in presa si analizarea acestora cu elevii;
-consilierea psihologica a elevilor cu probleme comportamentale precum si a celor care sunt victime ale violentei sau unor forme de abuz; programe de preventie cu accent pe dezvoltarea personala, psiho-emotionala a elevilor;
-dezvoltarea retelei de medicina scolara, medicul scolar impreuna cu psihologul ar putea desfasura o buna activitate de preventie privind comportamentele de risc;
-consilierea dirigintilor, profesorilor, parintilor pe problemele comunicarii si relationarii cu copiii;
-desfasurarea unor programe si proiecte educationale, in parteneriat cu institutiile furnizoare de sevicii in combaterea infractionalitatii;
-organizarea de actiuni educative atractive, cu elevii si parintii inclusiv concursuri pe aceasta tema;
-revederea tematicii lectoratelor cu parintii si a tematicii sedintelor pe clase, in sensul cuprinderii unor dezbateri orientate pe problematica violentei;
-instaurarea in fiecare scoala a unei atmosfere de seriozitate si respect pentru valori reale;
-combaterea prompta a oricaror acte de violenta, sub orice forma s-ar manifesta aceasta;
-examinarea psihologica a elevilor cu probleme comportamentale;
-monitorizarea elevilor si faptelor reprobabile, activitati lunare cu elevii-problema;
-analiza periodica, in consiliul profesorilor si in careul scolii, a evenimentelor din perioada respectiva si comunicarea masurilor stabilite de conducerea unitatii;
-instituirea unei comisii de disciplina la nivelul scolii cu atributii specifice;
-recuperarea, prin fapte exemplare, a prestigiului scolii in fata comunitatii; acest deziderat trebuie avut in vedere si la nivelul institutiilor centrale sau judetene, responsabile de destinul scolii romanesti.
4. intarirea legaturii scolii cu familia si comunitatea locala prin:
-o mai stransa colaborare cu familiile elevilor, cu biserica, cu primaria, politia, justitia, institutile sanitare;
-vizitarea periodica a elevilor la domiciliul acestora, sau comunicarea prin mijloacele moderne cu parintii;
-actiuni in echipe mixte: profesori- elevi- parinti- psihologi- cadre medicale- politist- jandarmi, pentru activitati de informare si preventie a unor fapte sociale reprobabile.
5. alte masuri : -introducerea uniformelor scolare, a unor insemne distinctive pentru elevii din fiecare scoala, a legitimatiilor de elev, interzicerea utilizarii telefoanelor mobile etc. Sursa:google

| Detanatar a răspuns:

Dar daca ai nevoie de unele sfaturi pentru viata personala lasa-mi un mesaj in PM

| zetmada86 a răspuns:

Violenta se rezolva cu violenta