| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi da exemple la verbele impersonale si personale.Cine imi da mai multe exemple primeste FUNDA

3 răspunsuri:
| marciana a răspuns:

Verbe peronale:a deveni,a citi,a scrie, a desena,a parcurge,a privi,a zambi,a fugi,a merge,a vorbi,a tăcea,a tranti,a plange,a iubi,a anunta,a gati,a initia,a tipari,a intelege,a crede,a minti,a lupta,a insista,a colabora,a sistematiza,a intra,a iesi,a lovi,a urca,a cobori,a realiza,a incendia,a propune,a sfatui,etc.
Verbe impersonale:a ploua,a fulgera,a tuna,a ninge,a trebui,a se innopta,a se cuveni, s.a+expresii verbale impersonale se spune, se zice, se vede, se aude...

| 123junior a răspuns:

Verbe impersonale trebuie, se stie, se vede, se spune.verbe personale a da, a cauta, a citi

| vika9999 a răspuns:

Personale :au zburat,tineau,se duc,se aseaza, ascunsesera,vom lucra,veti invata,sa cobori, sa visezi, sa scrii, sa fi stiut...
Nepersonale:a lucra, a zbura,a visa,a pleca,a porni, a duce, a inota,fixat,pornit, spus,lucrat,imbratisat, ajungind,murind, zburind,innotind, de lucrat, de scris, de maturat, de invatat, de anuntat, de mincat...etc.cred ca te-am ajutat!