| Andrei199114 a întrebat:

Cine imi poate explica cum se egaleaza o reactie? va rog un raspuns repede maine dau test

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KrEaThYvE a răspuns:

S+o2=so deoarece sulf si oxigen au valenta 2 si atunci se simplifica
2s+o2=2so (continuare)
ca sa le egalezi iti spui asa : in reactie intra 1 atomi de sulf si iese 1, in reactie intra 2 atomi de oxigen si iese 1... atunci trebuie sa pui coeficientul 2, iar dupa trebuie sa o iei de la capat (tine minte exp: C+ o2=co
c2+o2=2co (pune valentele ca altfel strici totul )
alte expemple:
h2+o2=h2o
2h2+o2=2h2o(rezolvare )
cl2+h2=hcl
cl2+h2=2hcl(rezolvare) inca un sfat ai grija care sunt cu 2 adica cl2, o2, h2... 2 se pune doar la gaze, la metale scrii simplu mg, s, c, k