| Elisaa7 a întrebat:

Cine imi poate spune cat mai mult despre facultatea de engleza-romana(litere)am ales engleza pricipal si romana secundar si vreau sa stiu cum e, Fundaaaaa pentru cel mai complex raspuns

12 răspunsuri:
| criisz a răspuns:

Si eu sunt absolventa a Facultatii de Litere si Limbi Straine, specializarea Limba si Literatura Roamana- Limba si Literatura Engleza. Asa ca te astept in privat cu intrebari happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, eu tocmai am terminat aceasta facultate. Este foarte frumos, daca esti constiincioasa, daca mergi la cursuri si te pregatesti cum trebuie pentru seminarii. Uneori vei avea un program foarte incarcat, de dimineata pana seara la opt chiar, dar nu vei simti cat de complicata este facultatea pana cand nu vine SESIUNEA. de aceea te sfatuiesc sa inveti in fiecare zi cate putin, altfel iti va fi foarte greu. happy Succes mult, daca mai vrei si alte informatii, intreaba-ma in privat. Pupici!

| Elisaa7 explică (pentru anonim_4396):

Deci intrebarea mea este... daca eu am ales engleza principal si romana secundar.tot o sa fac asa de multe romana? adica nu sunt foarte buna la lb romana in schimb engleza imi place mult...si as vrea sa stiu cum e cu romana ca nahsadtoti imi zic ca nu o sa fac fata si ap ca ca ma fac sa renuntsad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elisaa7):

Draga mea, se face si romana multa, si engleza la fel de multa, dar daca vei fi acolo, in sala de curs la momentul in care se discuta despre o tema noua, daca vei mai si citi cateva pagini din cartile obligatorii si daca te vrei pregati pentru seminarii - astea sunt un fel de tema pentru acasa- nu trebuie sa te temi. Crezi ca numai elevo de nota 10 au terminat o facultate? Trebuie doar sa vrei, sa iti placa si sa iti dai silinta. Depinde numai de tine sa reusesti.
si da, am avut si eu momente in care mi-am spus ca vreau sa renunt, mai ales in ultimul an cand eram stresata cu licenta si cu altele, in plan familial mai ales, dar iata ca acum am incheiat si cu nota mare si e totul perfect. Ma inscriu la masterat si cum o vrea Dumnezeu de acum inainte. Succes mult, nu conta pe altii, conteaza pe tine! La urma urmei, fiecare facultate este grea in felul ei, dar ce frumos va fi! nici nu ai idee. Implica-te si in activitati extra scolare, intra intr-o asociatie de studenti, muta-te in camin daca vrei, si te vei schimba mult, in bine daca stii sa alegi oamenii cu care sa te imprietenesti. Si discoteca si distractiile pot astepta trei ani, fara probleme. Sau numai rar happy Pupicei

| Elisaa7 explică (pentru anonim_4396):

Da asa e, ai dreptate! iti cer prea mult daca te pun sami descri un pic in mare ce se face la romana? ai inca o intrebare daca faci numai 3 ani fara master nu o sa poti iesi profesoara de engleza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elisaa7):

Daca faci doar cei trei ani de licenta, poti fi profesoara atat de romana, cat si de engleza, pentru clasele 5-8, dar este neaparat sa te inscrii si la modulul psihopedagogic. Adica asa era "pe vremea mea". Acum am inteles ca s-au mai schimbat regulile, dar nu te ingrijora, vei primi raspunsuri la toate intrebarile in salile de curs, ba chiar si raspunsuri la intrebari care nu au nicio treaba cu tine!
Obiectele principale pe care le vei studia sunt: Istoria Literaturii Romane, Istoria Literaturii Engleze - evident, aici inveti despre literatura, incepand de la scrierile lui Antim Ivireanu, si continuand, treptat, pana la literatura de contemporana, in anul 3.
Limba Romana Contemporana, Limba Engleza contemporana - Gramaticile celor doua limbi. S-ar putea sa ai ceva probleme aci, dar depinde numai de profesori, la Universitatea noastra au fost foarte multi restantieri pe partea de romana, unii inca nu si-au dat licenta din aceasta cauza, dar vor termina cu totii pana pe 15 septembrie, asta e clar!
Aceste 4 obiecte le faci in fiecare an si sunt cele mai importante, sunt de baza.
In rest, de la fiecare an, variaza obiectele. Cursuri practice vei mai avea, de traducere si adaptare a textelor, cursuri de lingvistica si stilistica - mie nu mi-au placut deloc, cursuri optionale (obligatorii big grin) ca de exemplu poezia lirica, sau Literatura si film - :X:X a fost cel mai frumos curs acesta! au mai fost si alte cursuri, si sport, si literatura comparata, fiecare cu farmecul lui. La urma urmei, profesorii sunt cei care te fac sa iti placa un curs sau nu. Si pot sa spun ca unul dintre favoritele mele a fost, la romana, Istoria limbi romane literare,, facut in anul 3, unde am invatat despre primele texte tiparite din limba romana, cu toate particularitatile ei. am mai facut si un curs de jumatate de semestru de introducere in filologie unde am invatat alfabetul chirilic si cel grecesc, si ne-a fost de mare ajutor in anul 3! Asadar, toate cursurile sunt legate intre ele...
Succes mult, si nu te ingrijora. Oricat de greu ti-ar fi vreodata, gandeste-te ca si ceilalti colegi ai tai trec prin exact acelasi lucru ca si tine, ca sa nu mai spun despre cei care au terminat deja, si nu au nicio zgarietura tongue

| Elisaa7 explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos....ai dreptate...happydar nah sti cum e, nu prea am curaj ca nu sunt prea buna la inv si nah mi-e frica sa nu fac fatasaddar sper sa fie bine mersi mult:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elisaa7):

Cum iti merge cu facultatea?

| Christinaa18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna...cate examene sunt in sesiune? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Christinaa18):

Eu am avut si 14, cu tot cu sport, dar depinde de organizarea lor la tine. Poate nu aia vut asa multe obiecte... eu la Master am dat la Stiintele Educatiei happy aici am 4 examene per sesiune! misto, nu? Bafta multa, asa cum am terminat eu vei reusi si tu!

| Christinaa18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca nu sunt la facultate, vreau sa ma inscriu anul acesta la litere dar la fel ca si Elisaa7 ma tem ca nu voi face fata. Sper sa fie bine.Mersi pentru raspuns. happy

| Roxana876 a răspuns:

Voi, cele care ati terminat facultatea de litere, ati reusit sa faceti ceva dupa? Ati intrat in invatamant sau va doriti?