| Elisaa7 a întrebat:

Cine imi poate spune cat de grea este facultatea de litere engleza-romana? Fundaa pentru cel mai amplu rasp

6 răspunsuri:
| brokxy a răspuns:

Este oribilă.Nu recomand

| Euletitia a răspuns:

Buna! uite, eu trec clasa a 12a si vreau sa urmez tot Facultatea de Litere, dar romana - engleza. Am inteles ca e o specializare interesanta si, daca esti pasionat/a de lectura si ai citit multe cartti in viata ta, daca ti-a placut in gimnaziu gramatica si ai invatat-o cu usurinta, daca vorbesti aproape la perfectie limba enegleza si ai mai dat si un examen Cambridge, nu iti va parea imposibil sa o termini cu note foarte mari. Felicitari pentru admitere si mult succes la facultate!
P.s.: Din ce oras esti?

| ddav23 a răspuns:

Buna! In primul rand, felicitari pentru admitere. Depinde foarte mult de Universitate, presupun ca la Bucuresti, nu? In general este o specializare placuta, mai ales ca imi imaginez ca o faci din pasiune. Vei avea de citit cateva titluri serioase si sa iti pui bine la punct gramatica, la nivel superior; cat despre engleza, asteapta-te la cursuri in limba engleza, un accent british superb si unele chestiuni noi, interesante. Succes! (astept si funda)

| Elisaa7 explică (pentru ddav23):

As vrea sa stiu la romana? ca t e de greu? daca am ales romana secundar tot asa de multa fac? ca nu prea imi place romana

| ddav23 a răspuns (pentru Elisaa7):

La romana, ai cam doua parti mai dificile, gramatica, pe care o vei face la un nivel superior, metagramatica, dar poti trece cu putin studiu individual (in caz ca nu vrei sa performezi), iar a doua, dar putin mai placuta, ce tine de lectura. Chiar daca esti pe engleza/romana, cursul de limba e destul de intensiv, fiind totusi o facultate cu profil filologic, iar majoritatea profesorilor au peste 45 de ani.

| Elisaa7 explică (pentru ddav23):

Pff...mi-e frica ca nu o sa fac fata, avand in vedere ca profa mea de romana nu ne preda mai nimic si cu gramatica is cam slaba off...chiar mi-e frica la lb romana