| Ana_6509 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cum mama naibii sa invat timpurile in engleza(present simple, present perfect simple, past simple, past continuous etc. etc.)? Nu le inteleg deloc, ma tot chinui dar degeaba, nu stiu sa le folosesc in aplicatii, degeaba stiu eu cum se formeaza. Voi cei care ati fost la scoala si cei care inca sunteti cum le-ati invatat, cum ati facut ca sa le intelegeti? Astept raspunsuri(nu ironice, daca se poate).

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu le-am invatat pe dinafara, ca pe tabla inmultirii. Si le tot repet periodic.

cami
| cami a răspuns:

Asta e vesnica mea problema. Tin minte ca:
-imperfectul este cu "was".

| SweetCandy a răspuns:

Hmm...pai te-as sfatui sa iti scoti pe coli A4 ceea ce e mai important despre fiecare! de exemplu la present simple

arata o actiune obisnuita repetata
adverbe every day, year, Monday, usully, seldom...etcbig grin
si cum se formeaza SUBIECT+ VERB( la timpul prezent)

timpurile continue au forma de verb cu "-ing"...etc km asa cevabig grin

eu una asa am facutbig grin

bafta multa!

| ViVi a răspuns:

Eu fac astea la ore suplementare happy

| ViVi a răspuns:

Pai eu ma duc le-am invatat le aplic cat de cat binewinking daca vrei sa vb sa ne sfatuim da-mi id tau pe privatwinking

| Ana_6509 explică:

@ ViVi:si le-ai inteles?
@notme:Iti multumesc mult pentru sfaturi:*

| fevrier a răspuns:

Fă-ţi un tabel cu ele, învaţă, aplică, repetă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru o memorare mai bună, trebuie să le repeți mereu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anna esre foarte usor! il repeti 1, 2, 3, 4
dupa acea o rogi pe doamna ta sa iti dea niste propozitii in romana sau creeazale you, este usor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te straduiesti din greu si eu la fel zicea si apoi am inceput sa fac meditatie si intr-un tarziu lea priceput:d

| roxy_5007 a răspuns:

Daca ai bani ai putea face ceva cursuri suplementare cu o specialista care sa aiba rabdare cu tine

| crysys4punk a răspuns:

Poi depinde si de tipul de profesor de la clasa
eu cel putin am inceput sa le inteleg
pana anul acesta nu le stiam din cauza ca modul de predare al fostilor profesori era jalnic
cel mai important este sa le inveti pe rand si logic iar pentru a le retine mai bine poti sa -ti dai propozitii in romana apoi sa le traduci